Makroekonomie zápisky z přednášek
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
-neexistuje dokonalá elasticita poptávky: efektivností mzdy (firma přeplácí z důvodů personálních), institucionální faktory (pracovně právní předpisy, minimální mzda, kolektivní smlouvy)
-mzdová nepružnost – mzdy reagují velmi pomalu na výrazné změny na trzích práce, než je tomu u cen na trzích výrobků a služeb.
-firmy vytváří vlastní mzdové struktury, kvalifikační systémy (mzdové sazby) a existují tak rozdíly ve výši mezd.
Základní východiska:
Definice nezaměstnaného- více přístupů
- dle doporučení ILO – osoby starší 15let, které splňují tyto podmínky: jsou bez práce, hledají „aktivně“ práci – tj. registrace na UP nebo jiné soukromé zprostředkovatelské agentury, připravenost nastoupit do práce nejpozději do 14 dnů
Nezaměstnanost=jev, tj. nerealizovaná (neuspokojená) nabídka práce na trhu práce
Míra nezaměstnanosti= ukazatel toho, jak vysoký je podíl nezaměstnaných na celkovém počtu ekonomicky aktivního obyvatelstva
Dva klíčové problémy:1. základní vztah mezi nezaměstnaností a inflací
2. konfliktnost státních zásahů, které směřují k dosažení co nejvyšší zaměstnanosti a stability cen
Ekonomicky aktivní obyvatelstvo= jsou to lidé starší 15 let, kteří buď pracují (jsou zaměstnaní) a nebo lidé kteří jsou sice nezaměstnaní, ale práci si hledají a nebo čekají, až se budou moci po dočasném vysazení z práce do zaměstnání vrátit (do 14 dnů).
Ekonomicky neaktivní obyvatelstvo= jsou to lidé, kteří nejsou zaměstnaní a současně nesplňují kritéria pro zařazení do skupiny nezaměstnaných. Patří se zejména děti v předškolním věku, studenti, invalidní a starobní důchodci.
Struktura trhu práce v ČR v letech 2001-2005:
Rizikové skupiny nezaměstnaných na trhu práce
Mladí lidé (absolventi)
Starší lidé (+55)
Ženy samoživitelky
Lidé bez kvalifikace (základní vzdělání)
Některá etnika
Osoby se zdravotním postižením (hendikepovaní)
Podílové ukazatele na trhu práce:
-míra ekonomické aktivity (participationrate) vyjadřuje podíl pracovní síly L (zaměstnaných a nezaměstnaných) na počtu všech osob starších 15ti let.
-míra zaměstnanosti vyjadřuje podíl počtu zaměstnaných na počtu všech osob starších 15 let
-míra nezaměstnanosti – přesněji obecná míra nezaměstnanosti vyjadřuje podíl počtu nezaměstnaných (U) na celkové pracovní síle (L) (v procentech).
Zjištění údajů:
-úplný census, tj. sčítání lidu (jen občas)
-výběrová šetření pracovních sil (vybraný vzorek domácností a jejich monitoring) – využívá ČSÚ pro výpočet obecné míry nezaměstnanosti
-sekundární prameny (např. statistiky Úřadu práce) – dříve se tak zjišťovala tzv. registrovaná míra nezaměstnanosti, ta ale byla nahrazena od roku 2013 ukazatelem – podíl nezaměstnaných osob (podíl dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15-64 let ze všech obyvatel ve stejném věku)