Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Fyzická geo. pojmy

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (46.38 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

A
Adiabatický děj - děj probíhající za dokonalé tepelné izolace, bez výměny tepla s okolím
Aktivní povrch – děj, dochází na něm k odrazu záření, přeměna sluneč. záření na tepelnou energii, např. vodní plochy
Akumulace - (sedimentace) – hromadění anorg. i or. látek na povrchu souší, na dnech oceánů, moří, jezer a vodních toků pomocí vody, větru, gravitace apod.
Atmosférické aerosoly – pevné a kapalné částice v atmosféře, přírodní (vodní kapky, ledové krystalky,pylová zrna,..) nebo antropogenní (kouřové zplodiny, popílek,..)
Antecendence - – prohlubování úseku údolí, které se tektonicky zdvihá intenzivní hloubkovou erozí (Vltava ve Středočeském prahu, Tichá Orlice u Orlických hor)
Anticyklona – tlaková výše, charakteristická odstředivým prouděním vzduchu na S polokouli po směru a na J proti směru, v létě přináší jasno a vysoké teploty a v zimě velkou zimu
Aridní oblasti – oblasti kde jsou srážky nižší než výpar. (Suchý, vyprahlý, pouštní).
Artéská voda – v Artéských pánvích se díky nepropustné nadložní hornině (art. strop) voda ve vnitřní části pánve hromadí pod tlakem = po navrtání samovolně vytryská nebo vytéká.
Atlas – soubor zeměpisných map jednotně zpracovaných podle pevného systému a vydaný v knižní formě (ob. z., tématický, komplexní, oceánů, států, měst, velký, střední, malý, kapesní, školní apod.)
Atmosféra – plynný obal Země. Sahá do výšky 30-40 tis. km. Ve vertikálním směru se dělí na vrstvy (troposféra pod 11 km, stratosféra 11-50 km, mezosféra 50-80 km, termosféra 80-800 km, exosféra nad 800 km). Hlavními plyny jsou dusík přes 78%, kyslík pod 21%, argon pod 1%, CO2, vodní pára
Azimutální zobrazení - přenášejí obraz glóbu přímo na rovinu, která se jej bud dotýká v jednom bodě nebo jej v libovolné vzdálenosti seče

B
Barchan – srpovitý tvar, písečný přesyp, 1-2 m vysoké, jsou v Karakum, Gobi

Bažina (mokřad) – část zemského povrchu, trvale nebo delší část roku zamokřená nebo mělce zaplavená vodou, porostlá rostlinami. Vzniká zarůstáním jezerních pánví nebo zvýšením hladiny podzemní vody do úrovně půdní vrstvy. Jsou to Slatiny, Rašeliniště, Vrchoviště.

Bilance – vzájemné porovnávání dvou veličin z hlediska jejich vyváženosti (hydrolog (odtok+výpar proti spad. sráž.)).
Biosféra – část planety Země, základní součást krajinné sféry, kde se vyskytuje nějaká forma života

Biota – souhrn všech živých organismů v určitém území

Blokdiagram – mapám příbuzné znázornění zachycující určité území tak, že vyvolává prostorovou představu zobrazené části krajiny

C
Cyklona – děj, tlaková níže, oblast se sníženým tlakem vzduchu vůči svému okolí, vzduch cirkuluje proti směru ručiček na severu, po směru na jihu.

D
Deflace – typ větrné eroze, dochází k odnosu sypkých zvětralin (prach, písek) ležících na zem. povrchu, vznikají tvary zvané deflační deprese (dobře vyvinuté v horských pouštích, kde mohou dosahovat i hloubky několika desítek metrů)
Delta - akumulace vějířovitého tvaru při ústí řeky do moře či jezera, vzniká, když množství materiálu přinášeného řekou převyšuje množství odnášené pobřežními mořskými proudy. Řeka se dělí do několika ramen. Např. Dunaj, Rhöna, Nil
Duny – vyvýšenina tvořena vátými písky, produkt eolitické činnosti větru, vítr unášející zrnka písku zeslábne za překážkou a uloží nesený materiál, tvary např. na Sahaře
Denudace – soubor procesů rozrušování a odnášení horninového materiálu, který vede ke snižování a zarovnávání povrchu Země. Zahrnuje zvětrávání, různé formy eroze, přemísťování materiálu (svah. pohyby) a následné ukládání. Je pomalým a dlouhodobým procesem.

Témata, do kterých materiál patří