Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Anatomie

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.07 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Na stavbě proteoglykanů se kromě polysacharidů významně podílí i kyselina hyaluronová. Tato kyselina váže enormní množství vody a při maximální hydrataci zvětšuje až tisíckrát svůj objem. Již nepatrné množství kyseliny podmiňuje gelatinozní konzistenci mezibuněčné hmoty a její vazkost. V amorfní mezibuněčné hmotě jsou obsaženy i elektrolyty, další organické kyseliny,volné bílkoviny a hormony.

Stavba mezibuněčné hmoty: Anatomicky (morfologicky) je mezibuněčná hmota amorfní. Na submikroskopické úrovni jde o velké, agregované molekuly hustě vyplňující mezibuněčné prostory.

:Amorfní mezibuněčná hmota především stabilizuje celou strukturu vaziva. Proteoglykany podmiňují soudržnost vaziva,ale také vytvářejí funkční bariéru pro látkovou výměnu fibroblastů, tj. regulují výměnu látek mezi fibroblasty a mezibuněčným prostředím.

Tím, že vážou velké množství vody, regulují jeho množství ve vazivu a umožňují difuzi rozpustných látek vazivem. Proteoglykany mají i klíčovou roli při hojení ran a určují biomechanické vlastnosti všech typů pojiv (vaziva, chrupavky i kosti). Koncentrace kyseliny hyaluronové je určující i pro "mazací" schopnost synoviální tekutiny. (Specifické funkce a vlastnosti amorfní mezibuněčné hmoty jednotlivých druhů pojiv, budou probrány dále.)

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

Jestliže zvážíme poměrné zastoupení, biochemické a biologické vlastnosti jednotlivých složek vaziva, tj. buněk, vláken a amorfní mezibuněčné hmoty, můžeme vazivo rozdělit na:

<!--[if !supportLists]-->• <!--[endif]-->kolagenní vazivo;

<!--[if !supportLists]-->• <!--[endif]-->elastické vazivo,

<!--[if !supportLists]-->• <!--[endif]-->retikulární vazivo; a

<!--[if !supportLists]-->• <!--[endif]-->tukové vazivo.

(Další typy vazivových tkání nejsou v organismu dospělého člověka zastoupeny.)

Kolagenní vazivo

Kolagenní vazivo dělíme podle uspořádání vláken na řídké a tuhé. (Obr. 3. 3.)

<!--[if !supportLists]-->• <!--[endif]-->Řídké kolagenní vazivo je sice ve stavbě pohybového systému zastoupeno méně, ale vzhledem k tomu, že jde o vazivo, které plní významné biomechanické funkce ve všech orgánech, které mění svůj objem nebo délku, je tento typ vaziva v organismu poměrně častý. V citovaných orgánech tvoří řídké kolagenní vazivo tzv. orgánové intersticium (stroma) - orgánový skelet. V pohybovém systému vyplňuje řídké kolagenní vazivo prostory mezi svalovými vlákny kosterních svalů a tvoří prostředí v němž probíhají cévy a nervy svalů. Na řadě míst přechází v tuhé, neuspořádané kolagenní vazivo.

Stavba řídkého vaziva: Fibroblasty, kolagenní a elastická vlákna a amorfní mezibuněčná hmota.

: Mechanická odolnost tohoto typu vaziva je sice minimální, ale řídké kolagenní vazivo je pružné. Jemné trojrozměrné sítě vazivových vláken a řídká mezibuněčná hmota umožňují hladký posun částí orgánů (svalových vláken) proti sobě, a pružně reagují na změnu objemu orgánů. Zároveň tato síť vytváří nosnou kostru pro cévy a nervy daného orgánu, např. svalu.

Témata, do kterých materiál patří