Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




16A - Kolonialismus v 19. století. Jeho hlavní geografické oblasti. Britské impérium. Hlavní znaky ideologie moderního kolonialismu. Důsledky expanzivní politiky koloniálních mocností

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (145 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Kolonialismus výrazně ovlivnil vztahy mezi evropskými státy. Mezinárodní svazky a dohody týkajíí se kolonií šly někdy napříč zavedeným systémem mezinárodních vztahů evropských a mohly jej tak zpětně ovlivnit.

Britské impérium

Bezesporu nejmocnější koloniální říší bylo Britské impérium (proslulý název British Empire se vynořuje již v 17. století). Tohoto postavení nabývá koncem 18. století. Vrcholu své slávy dosahuje na přelomu 19. a 20. století, kdy zahrnuje ¼ obyvatel světa a 1/5 zemského povrchu. Jaroslav César dělí dějiny britské říše na 3 etapy:

od počátků koloniálních výbojů po americkou revoluci

1783-1870

1870-1918, resp. 40. až 50. léta 20. století

Svého vedoucího postavení mezi koloniálními mocnostmi dosáhla Británie zejména díky vítězným mocenským střetům s Francií v 18. století. V tomto století se zájmy Británie soustředily na dvě oblasti:

Severní Amerika – zde získávají Britové roku 1763 (po vítězství v sedmileté válce) na úkor Francouzů některá území Kanady (kde už předtím měli a své osady) a na úkor Španělů Floridu a území v Karibské oblasti (Jamajka, Bermudy, Bahamy, Brotská Guayana)

Indický subkontinent – zde hrála velkou roli Východoindická společnost (East Indian Company; založená už roku 1600), která vybudováním strategických základen vpodstatě položila základy britského impéria v Asii.

Denis Judd považuje za obecný prvek/faktor imperiálního fungování spolupráci mezi britskými úřady a koloniálními elitami (domácí oligarchií). Právě zhroucení těchto zavedených vztahů v Americe bylo podle něj příčinou revoluce, po níž bylo roku 1783 Britské impérium nuceno uznat nezávislost Spojených států. Ztrátu tohoto území však nelze považovat za příliš velkou ránu pro Britské impérium, mimojiné proto, že po oddělení začal vzkvétat anglo-americký obchod.

Austrálie

Roku 1788 Britové poprvé přistáli u břehů Austrálie. Na počátku novodobých australských dějin přitom leží jakýsi temný stín. Austrálie se totiž pro Británii stala místem pro odklad odsouzenců. Ti sem byli až do roku 1840 hromadně (a nákladně) deportováni, vznikl zde systém trestaneckých táborů (drsné podmínky, silně rozšířená homosexualita). Austrálie se také stala novou nadějí na lepší budoucnost pro ne zcela bezúhonné lidi z Británie. K tomu je třeba přičíst ještě brutální zacházení s domorodým obyvatelstvem. Jinak v Austrálii mělo velký úspěch chování ovcí (farmáři – squatteři) a zlatokopectví (zlatokopové – diggeři; velká australská zlaá horečka na počátku 50. let 19. století).

Kanada

V 1. pol. 19. století si Britové upevnili svou moc i v Kanadě, když v letech 1812-1814 zvítězili v britsko-americké válce. V průběhu dalších desetiletí pak dochází k postupnému sjednocování jednotlivých kanadských kolonií (1840 spojení Horní a Dolní Kanady, 1867 připojení Nového Brunšvicka a Nového Skotska, 1873 připojení Ostrova prince Edwarda atd.).

Témata, do kterých materiál patří