Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




4A - Vídeňský kongres a nová politická architektura kontinentální Evropy. Zásady udržování její stability.

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (54 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Slábnoucí moc Osmanské říše společně s dlouhým utlačováním pravoslavného křesťanského obyvatelstva vedlo na počátku 19. století k několika povstání Srbů a Řeků. Ta však byla vždy krvavě potlačena. Pokus o vyhlášení řecké nezávislosti roku 1822 vedl k dalšímu krveprolití na řeckém ostrově Chios (v Egejském moři). Po tomto masakru se však Řekové dočkali pomoci z Evropy – do Řecka přicházeli dobrovolníci a později také válečné námořnictvo Spojeného království, Francie a Ruska, které porazilo Turky v roce 1827 u Navarinu. Roku 1828 se přidali i ruští pěšáci.

Povstání skončilo nejlépe pro Řecko, které bylo roku 1830 uznáno jako samostatný nezávislý stát – království v čele s Otou Bavorským. Srbsko bylo dále součástí Osmanské říše, ale byla mu zaručena větší autonomie.

Zajímavé je, že Svatá aliance po prvních zprávách o povstání v Řecku uvažovala ne o pomoci povstalcům, ale právě naopak o jejich potlačení, tzn. pomoci osmanskému sultánovi, z pohledu členů aliance právoplatnému monarchovi. Až masakr na ostrově Chios (odveta za řecké masakry muslimů), který vzbudil silné sympatie s řeckým hnutím v řadách evropské veřejnosti, vedl ke změně postojů Svaté aliance. Podporou povstalců byl ale narušen její samotný smysl a právě od této doby (povstání v Řecku, Francii a v Nizozemí) můžeme datovat její praktický (ne formální) rozpad. Jednotliví členové nadále zastávali především vlastní zájmy, ačkoliv navenek byla ještě prezentována jednota.

Povstání v Polsku

Polsko jako samostatný stát se na mapě Evropy nevyskytoval již od roku 1795, kdy došlo k poslednímu, třetímu, dělení Polska. Území bývalého státu bylo rozděleno mezi Rusko, Rakousko a Prusko. Území pod ruskou nadvládou se od Vídeňského kongresu 1815 označovalo jako Polské království (Kongresovka) – vládl zde sice příslušník ruského carského rodu, ale jednalo se o jistou formu autonomie – úředním jazykem zůstala polština a existoval zde dále i sněm.

Červencová revoluce, která se odehrála roku 1830 ve Francii, inspirovala radikální vlastence v Polsku k uspořádání povstání. To vypuklo v listopadu 1830, kdy byla vyhlášena nezávislost na ruském caru Mikulášovi I. Povstání vyprovokovala snaha nového cara o potlačení liberalismu a omezení autonomie Kongresovky. Povstalci, kterým se nedostala pomoc od ostatních evropských národů, však neměli nad Rusy vojenskou převahu, a byli v dubnu následujícího roku poraženi. Rusové kontrovali pokus o zvrat omezením ústavy, zavedením ruské měny, zrušením polského vojska a také většiny polského školství. Nastala doba rusifikace, které silně pocítila i polská katolická církev, která přišla o svůj majetek ve prospěch státu a pravoslavné církve. Po těchto opatřeních většina polské opozice emigrovala.

Témata, do kterých materiál patří