Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Liberalismus versus demokratizační proudy

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (21.69 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Liberalismus versus demokratizační proudy

Liberalismus v rovině ekonomické znamená příklon k svobodě podnikání a neomezování vlastnictví, staví se proti celním a cechovním omezením, skrze ekonomický růst jednotlivce se rozvíjí i společnost. V rovině státoprávní jde o garanci občanských práv a svobod. Odmítá však ideu suverenity lidu a revoluci jako prostředek pokroku.

Demokratismus se rozvíjí v opozici k liberalismu rozšířením na nižší vrstvy. Problémem vztah svobody a rovnosti. Ideál rovnosti i v podmínkách svobody těžko realizovatelný vždy vznikají rozdíly majetkové i jiné. Problémem i prostá organizace politického života v duchu absolutní rovnosti, velký stát nelze řídit pomocí přímé demokracie, vždy nutný zastupitelský systém, který přináší nerovnost. Požadují všeobecné volební právo. V ekonomické sféře vhodná státní regulace zamezí propastným majetkovým rozdílům.

Oba proudy vystupují v odstínech a variantách podle časových a místních podmínek. „Neliberální“ postoje liberálních politiků nejsou ničím neobvyklým. Np. V českém prostředí jsou liberální požadavky úzce propojeny s požadavky národními. Čeští liberální politikové spatřovali v federalistickém uspořádání země cestu k získání větší autonomie českých zemí, němečtí liberálové se naopak přikloňují k centralismu (dualismu), který by německé obyvatele českých zemí neoddělil od zázemí v rakouských zemích. Češi jsou tedy nuceni do spojenectví s konzervativní šlechtou, (staví se proti prosincové ústavě, přesto že přináší široké občanské svobody), němci se přiklánějí k šlechtě ústavověrné.

Obecně se dá říci, že v průběhu 2. pol. 19. století se v souvislost s rozvojem parlamentarismu, volebního a občanských práv zapojuje do řízení státu (obce) stále větší množství lidí – občanů. Požadavky, které byly kolem poloviny století nepřijatelné, jako výmysl radikálních demokratických kruhů jsou na jeho konci přijímány. V souvisí to nejen s vnitřním politickým vývojem a mezinárodním postavením státu, ale také vývojem – „dozráváním“ občanů - voličů samých.

liberální buržoazie usiluje o likvidaci výsad šlechty, o změnu feudálních prvků státu. Žádají ústavní vládu, svobodu tisku, občanské svobody, odstranění cenzury, zrušení poddanství, odstranění privilegovaného postavení katolické církve, … S požadavky liberálními se pojí i národní požadavky (obnovení historického státu Koruny české jako státního útvaru, částí programu i jazyková rovnoprávnost v úřadech a na školách)

  • Jaro 1849 vypracován v Kroměříži návrh (!) ústavy- výrazně se podílí Palacký, Rieger. Pojetí základních občanských práv výrazně ovlivněno ústavou americkou a francouzskou (z 1791) rovnost před zákonem, zrušení šlechtictví, veřejnost soudního řízení, porotní soudnictví, listovní tajemství, právo stěhování, shromažďování, spolčování, svobodu svědomí, vyznání a tisku, umožnění civilního sňatku zrušení lenních vztahů.

Témata, do kterých materiál patří