Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Řecká osvobozenecká válka - 19. století

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.85 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Volba podunajských knížectví připadala organizátorům povstání výhodná. Moldavsko i Valašsko měly charakter polonezávislých státních útvarů a nacházely se mino přímou kontrolu tureckých vojsk, která byla umístěna pouze podél černomořského pobřeží a kolem delty Dunaje. Tehdejší moldavský vládce Michail Sutsos byl dokonce s eteristy v přímém kontaktu. Nejdůležitější roli při rozhodování o volbě místa zahájení vzpoury však nepochybně sehrála zeměpisná blízkost Ruska a předpoklad, že car poskytne povstání všestrannou pomoc. Případný ozbrojený zákrok sultánova režimu proti vzbouřencům by totiž znamenal porušení rusko-turecké smlouvy z roku 1812, která stanovovala, že turecké jednotky mohou napříště vstupovat na území obou knížectví pouze s výslovným souhlasem Petrohradu.

Ve prospěch urychleného zahájení povstání hovořilo vedle obav z jeho předčasného vyzrazení několik dalších důvodů. Osmanská říše se nalézala ve válečném stavu s Persií a její pozornost na Balkáně byla soustředěna na vojenskou likvidaci odbojného paninského paši Aliho v oblasti Epiru. Představitelé spolku sice nevyhověli Aliho žádostem o navázání těsnější spolupráce proti sultánovi, neboť se obávali jeho obojakosti, kterou již několikrát v minulosti projevil, současně však měli bezprostřední zájem na tom, aby na svém odporu vůči Istambulu vytrval.

Filiki Eteria vstupovala do povstání bez jakéhokoliv konkrétnějšího politického programu, pouze s obecně formulovanými výzvami ke svržení nenáviděné osmanské nadvlády. Absence programu v době příprav povstání nepůsobila rušivě, ale paradoxně naopak přispívala k zesílení protiosmanských revolučních nálad. Umožňovala totiž spojit osoby rozdílných zájmů, ambicí a cílů. Negativní důsledky jejich hluboké vnitřní diferenciace a vzájemné nesvornosti však brzy vystoupily na povrch.

V březnu 1821 vypuklo v Moldavsku neúspěšné povstání řeckých fanariotů, následované během několika týdnů i povstáním na Peloponésu, jež poté zachvátilo větší část Řecka a bylo provázeno masakry tureckého obyvatelstva. Již v lednu 1822 vyhlásilo shromáždění v Epidauru nezávislost Řecka a zvolilo do čela prozatímní vlády Alexandra Mavrokordatose. Proti němu se však postavil generál Kolokontris a v Řecku vypukla občanská válka. To zkomplikovalo boj proti Turkům, kteří v odvetu rozpoutali masový protiřecký teror, jehož symbolem se stalo povraždění obyvatel na ostrově Chios v dubnu 1822.

Řecké povstání nezískalo zprvu zahraniční podporu a Svatá aliance zvažovala dokonce návrh na zásah ve prospěch sultána Mahmuda II.. Masakry však vzbudily rozhořčení evropské veřejnosti a vedly ke vzniku filhelénského hnutí, idealizujícího boj Řeků za svobodu, které posléze přimělo evropské vlády k opatrné podpoře Řeků (roku 1823 půjčka londýnské City řecké vládě, od roku 1824 konference vyslanců v Petrohradě k řešení řecké otázky, atd.).

Témata, do kterých materiál patří