Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




7A - Revoluční a národně osvobozenecká hnutí v Evropě ve 20. a 30. letech.

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (50.46 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

7A) Revoluční a národně osvobozenecká hnutí v Evropě ve 20. a 30. letech.

Sjednocení Itálie

Itálie hrála vždy významnou úlohu v evropských dějinách, zde byly položeny základy naší civilizace a zde se odehrály události, které na dlouhou dobu změnili tok dějin. Je nutné chápat italský vývoj vždy v kontextu s vývojem světovým, vidět je jaksi s nadhledem. Pro dobrou představu se podívejme velmi stručně do minulosti.
Jak vlastně vznikal pojem Itálie? Na počátku římské kolonizace byl tímto termínem označován pouze nejjižnější výčnělek Apeninského poloostrova a až po dobytí Římem se takto začalo označovat celé území na jih od Rubikonu. Trvalo ještě dlouhou dobu přesněji do 3. století před Kristem, kdy byla připojena i tzv. Předalpská Galie, čímž byla vlastně podoba Itálie jak ji známe dnes dokončena.
V dobách římského impéria představovala Itálie centrum, středobod celého světa. Zde se nacházela největší a nejvznešenější města, sem přicházeli lidé ze všech koutů země. Byli to vzdělanci, diplomaté, bohatí obchodníci i prostí občané, kteří sem mířili, aby nacházeli krásu, blahobyt a přepych. Itálie vládla světu a to nejen mocensky, ale i kulturně a ekonomicky. Rozpad a zánik Říma znamenal pro poloostrov obrovskou katastrofu. Pod nátlakem nájezdních barbarských kmenů se říše sesypala a následující období se stalo pravou dobou temna, kterou charakterizuje úpadek hospodářství, moci a kultury, všech hodnot, na kterých stará říše stála. Morální úpadek raného středověku se stal logickým vyústěním situace, v Itálii vznikali a následně zanikali říše germánských vládců, jeden barbarský kmen střídal druhý. A všichni plenili, drancovali. Důsledkem bylo, že se města a venkov vylidnili, vzdělanost začala zaostávat, tradice upadli v zapomnění. Itálie ztratila svou bývalou sílu a slávu.
V této temné epoše je třeba vidět i zárodek nového národa. S každým novým nájezdem barbarských kmenů do Itálie se mění struktura obyvatel, staří umírají či odcházejí a nový přistěhovalci zaujímají jejich místo. Je samozřejmé, že každý národ a každá říše zanechala po sobě něco ze svých vlastních zvyklostí. Jako vedlejší produkt bojů o moc a vládu se tedy s příchodem nového milénia objevuje zcela nová Itálie. Itálie, jež byla směsicí vlivů germánských, byzantských, částečně arabských to vše na pozadí římských tradic, které nebylo možno nikdy zcela vyhladit.
Až vláda Francké říše a později německých císařů navrátila na Apeninský poloostrov relativní klid. Tím umožnila severoitalským městům opětovný hospodářský růst a zvětšení vlivu. Itálie sice zůstává součástí Svaté říše římské, ovšem z vlivu císaře se částečně vymanila. Na pozadí bojů Štaufů s Welfy, či papeže a císaře nabírají severoitalské městské komuny jako Florencie, Benátky, Milán, Janov, Pisa a Parma na síle a směřují k novému vrcholu italské civilizace. Nastává renesance.
Renesanční Itálie byla bezesporu nejrozvinutější částí tehdejšího světa, byla školou pro zbytek Evropy. Finanční moc italských měšťanů, do značné míry závislá na rozvoji obchodu, neměla obdoby. Rovněž kulturně převyšoval poloostrov zbytek Evropy. Proč se tedy tento národ, tak vzdělaný a kultivovaný, nedokázal sjednotit, čímž by svůj vliv ještě zvýšil? Důvodů je jistě mnoho. Třeba neexistence národního povědomí vládnoucích patricijských vrstev. Těm spíše šlo o finanční profit a ekonomickou nadvládu nad ostatními, než o politické a mocenské ovládnutí Itálie. Svou roli sehrála jistě i určitá řevnivost mezi samotnými městy a nejednotnost mezi jejich ekonomickými zájmy. Vždyť každé město se považovalo za nástupce římské kultury a tradice, ovšem nikdo nedokázal dosáhnout či se přiblížit jeho velikosti a síle.
Možná i protože se Italové nedokázali sjednotit do většího celku, nastává po období nesmírného vzestupu postupný pád. S nástupem nového věku se Itálie pomalu stala pouhou součástí velmocenských her ostatních států Itálie ztratila svou prestiž a lesk a stala druhořadou provincií, o kterou se ostatní s chutí dělili.. Svůj vliv zde uplatňovali tu Francouzi, tu Španělé a jindy zase Rakušané. Tomu odpovídají i časté změny panovníků, změny hranic malých států, zkrátka chaos. S politickou slabostí přichází ruku v ruce i slabost hospodářská. Někdejší centrum evropské výroby začalo zaostávat až skončilo mezi hospodářsky slabými státy neschopnými konkurovat moderní Evropě. Italský osvícenec Pietro Verri tuto skutečnost vyjádřil slovy: „ ... co bude s Itálií? Jsme nezralí a nezasloužíme si žít ve znamení cti. Chtěli jsme být chytří a místo toho jsme dopadli jako Řekové, jsme spodina Evropy, jejímiž jsme byli učiteli.“
Velkou změnu v společenských poměrech znamenala až francouzská revoluce a nástup Napoleona. Italové za francouzské okupace pochopili, že jsou jeden národ se společným jazykem, minulostí a tradicemi a že by měli hájit své národní zájmy. Vídeňský kongres, který většinu Italů uvrhl do ještě většího útlaku, než jaký zažívali za Napoleona, reakcionářská a represivní politika, praktikovaná cizími vládci po vzoru metternichovské politiky v Rakousku, zvedla po celé Itálii vlnu odporu proti všem cizím vlivům. Za těchto podmínek se začalo rodit cosi nového. Italské národní hnutí Risorgimento (česky obrození, obnova). Toto hnutí mělo jediný cíl - sjednocení a osvobození Itálie –, jež měl po celé další půlstoletí výrazně ovlivňovat politický vývoj celého Apeninského poloostrova.

Témata, do kterých materiál patří