Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




A 01 - Totalitní a autoritativní režimy jako způsob řešení problémů společnosti 20. století

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (117.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

A1)Totalitní a autoritativní režimy jako způsob řešení problémů společnosti 20. století

Klasifikace nedemokratických režimů

pojmy spojené s formou vlády a objevující se při charakteristice nedemokratických režimů

  • hegemonismus – spojený s mezinárodní politikou a nikoli s typem nedemokratické vlády. Znamená dominaci nad skupinou lidí, jiným národem nebo skupinou národů, kt. je zdůvodňována kulturní nebo civilizační dominancí nadřazeného subjektu nebo myšlenkou protiakce, s cílem odvrátit reálné nebo domnělé nebezpečí ze strany soupeře.

  • diktatura- neústavní vláda která spočívá ve zfalšování existující ústavy nebo vytvoření ústavy nové. Ve starém Římě označení pro úřad s vojenskými kompetencemi. Louis Blanqui mluví o diktatuře revolucionářů ve prospěch lidu, podle někt. inspiroval Marxe. V 19. století i pozitivní konotace – 1860 se Garibaldi prohlásil diktátorem.

  • Oligarchie – stabilní a uzavřená skupina nepodléhající kontrole ze strany společnosti, plutokracie je typem oligarchie, v níž hlavním definičním znakem je bohatství jejich členů a nikoli jejich urozený původ.

Pojmy čistě historické ( spojené s konkrétní historickou realitou)

  • absolutismus – monarchie 16. až 18. století – Rakousko, Prusko, Rusko; autarchie - používán někdy jako synonymum – spojován s Ludvíkem XIV

  • despocie – spojována s monarchiemi východu – Egypt, Sumer, Persie, Babylón,

  • tyranie – Řecko 7. a 6. století neomezená vláda zbavená legitimity, využívá napětí mezi aristokracií a masami.

Totalitarismusvznik pojmu - poprvé se objevuje v Itálii po 1922, kdy jej Mussoliniho odpůrci požívají ve své kritice násilných metod užívaných ve snaze o úplné ovládnutí života v zemi. Tvrdí, že fašismus a komunismus jsou totální reakcí na demokracii a liberalismus (Giovanni Amendola, Lelio Basso)

Na straně fašistů ho převzal Giovanni Gentile a změnil jeho vyznění na pozitivní. Mussolini ho pak zařadil do běžného povědomí. Poprvé ho použil 22.června 1925 na kongresu Národní fašistické strany: „Uskutečnili jsme v celé zemi tak velký boj, že nyní musíme být tady i tam. Nejen to ale i tento cíl musí být charakterizován jako naše nezkrotná totalitní vůle a budeme v ní pokračovat s ještě větší neústupností (…). Chceme prostě zfašizovat Národ tak, aby zítra Ital a fašista znamenaly totéž.„ Do širšího povědomí Evropanů se dostal díky emigrantům z Itálie. Do běžného jazyka pronikl až po II. sv. v. V Německé říši se pojem používal v jiném kontextu – totální válka.

definice

Robert A. Dahl – považuje totalitarismus a demokracií za ideální konstrukce, vymezující prostor v němž se skutečně existující režimy pohybují.

  • 2 koncepce totalitarismu

    • primordialisti - Edvard C. Carr, Karl R. Popper, Jacob L. Talmon, Vladimír Čermák – po celé dějiny se můžeme setkat s režimy naplňujícími charakteristiky totalitarismu. Totální prvky v zřízení starověké Sparty, někt. středověkých měst, Kalvínovy Ženevy, jakobínské Francie

    • modernisti - společenské a technické podmínky umožnily vládcům proniknout osobního intimního života člověka a dělat si nárok na jeho plnou loajalitu a možnost si ji vynutit až nyní.

Témata, do kterých materiál patří