Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




A 01 - Totalitní a autoritativní režimy jako způsob řešení problémů společnosti 20. století

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (117.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

V XIX století se rozvinul politický liberalismus s konstituční vládou svobodně zvolených zastupitelských sborů garantujících vládu zákonů a korpus občanských práv a svobod. Mezi nezávislými zeměmi po I. sv. v. převládají volené zastupitelské parlamentární režimy, byly rozšířeny základní instituce liberální konstituční vlády. (1/3 světové populace však žije pod koloniální nadvládou). Nástupnické státy ve střední Evropě jsou demokracie, jejich počet však v začíná klesat (počet konstitučních volených vlád – 64 v r. 1918, 1920-35, 1938 – 17, 1944 – 12). V první polovině století byla demokracie ohrožena hlavně krajní pravicí. Co se týče levice tak SSSR není schopen a za Stalina ani ochoten šířit sociální revoluci. Po 1. vlně (Maďarská republika rad, pokusy o převrat v Německu a Rakousku, poslední komunistický stát vzniklý před I.sv.v. bylo Mongolsko 1924) jsou komunisté slabou menšinou nebo potlačení. Sociální-demokracie se přiklonila k ústavní formě vlády. (2. vlna sociálních revolucí následuje až po II. sv. válce a SSSR v nich není až tak aktivní jak by se zdálo, mimo Evropu neiniciuje převraty pouze je podporuje až když k nim dojde.) Svržení zleva proběhlo jen v Estonsku obsazeném SSSR 1940, které v té době zrovna přešlo od autoritativního režimu k demokratičtější ústavě.

Tyto pravicové síly Eric Hobsbawm dělí na:

  • konzervativce – jejich jediným programem je antikomunismus a předsudky typické pro jejich třídu Horthy(Vytvořil v Maďarsku parlamentarismus ve smyslu 19. století s censy atd.), Mannerheim ve Finsku, Piłsudzki v Polsku, Alexandr v Jugoslávii(do 1929 SHS), Franco ve Španělsku.

  • „organic statism“ – snaží se najít cestu jak čelit liberálnímu individualismu a socialismu, vyplývá z nostalgie po idealizovaném středověku a feudální společnosti.

  • fašisté v pravém slova smyslu – Itálie, Šípové kříže v Maďarsku, Železná garda Rumunsko, Německo (i když tady jde jen o inspiraci fašismem)

Pravice, vystupující proti socialistické revoluci, svržení starého pořádku, nepřátelská vůči liberálním institucím, se do spojenectví s Německem a Itálií dostává jen proto, že aliance pravice se zdá být „přirozenou“. Silně pravicový Churchill, který vyjádřil jisté sympatie s Mussoliniho Itálií, se dostal do čela antifašistické koalice až v důsledku mezinárodního vývoje a ohrožení GB. Ultrapravice existuje už před I. sv. v. zhroucením starých režimů se pro ně otevřel větší prostor. Optimálními podmínkami pro ně byla nefunkčnost vládnoucího mechanismu, dezorientovaní a zklamaní občané, silné socialistické hnutí hrozící revolucí ale skutečně bez možnosti ji dosáhnout a hnutí nacionalistického nesouhlasu s mírovými smlouvami 1918-20 (nebo prostě vyostření národnostních rozporů, strach z vnějšího nepřítele). V Německu se dlouho většina společnosti snaží o udržení statu quo a odmítá pravicové puče (Kopp 1920, Hitler 1923). NSDAP je v době postupující hospodářské stabilizace slabá, za velké krize však získává (volby 1924 – 2,5-3%, 1932 – 37%). Hitlerův úspěch pak posílil i pravici v jiných zemích, mnoho pravicových vůdců se hlásí k fašizmu ze zištných důvodů aniž by s ním ve skutečnosti měli něco společného(Franco). Za II. sv. v. se k nim mnoho států přiklonilo v duchu hesla „nepřítel mého nepřítele je mým přítelem“ spíše než z ideologických důvodů (Finsko, Pobaltí).

Témata, do kterých materiál patří