Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




A 09 - Média

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (95.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Tradiční solidní noviny přežívaly také, protože měly zajištěný okruh odběratelů mezi obchodníky. V první čtvrtině 20.st. se kvalita a kvantita tisku neustále zvyšovala. V té době představoval žurnalistika již velký byznys, do něhož byly investovány velké kapitálové prostředky. Tisk reklam,které oslovovaly širokou veřejnost, se časem stal pro vydavatelství novin hlavním zdrojem příjmů

Rozhlas

Z horkých médií byl vynalezen až třetí ― po telefonu a kinu. K prvnímu vysílání zábavného pořadu došlo v r. 1916, když se německému spojovacímu důstojníkovi a pozdějšímu zakladateli německého rozhlasu, Hansi Bredowovi, zdálo služební radiové spojení nudným. Začal svým kolegům na frontě vysílat „zábavu“. Ti to uvítali, ale od nadřízených to Hans „schytal“. Pokračovat mohl až po válce.

Tato válečná epizoda byla neoficiálním vysíláním. K tomu oficiálnímu došlo v r. 1920, kdy bylo v Pittsburghu zavedeno první pravidelné vysílání. První veřejnou rozhlasovou stanicí v Evropě se stala londýnská BBC. Český rozhlas zahájil své vysílání jako jeden z prvních na evropském kontinentě. Bylo to 18. května 1923 ve Kbelích. Společnost RADIO-JOURNAL krátce nato začala budovat další pobočky. V září 1924 začalo vysílat Brno, v r. 1926 Bratislava, v r. 1928 Košice a v r. 1929 Ostrava.

Kinematografie

1. pohyblivé obrazy byly natočeny v 90. letech 19. století, ale zpočátku spíš exotickou, kuriozní podívanou než komunikačním médiem. Od roku 1930 nastala éra mluvených filmů. To již existovaly obrovské kinematografie nejen v Evrjopě a USA, ale v řadě zemí na celém světě. Film se vedle rozhlasu stal novým činitelem, který někd vědomě, jindy nechtěně ovlivňoval sociální zvyklosti i myšlení lidí. Zčali ho používat i politici, představitelé vlád a obchodníci, kteří jeho prostřednictvím nabízeli své zboží. Je těžko uvěřitelné, že k šíření nových představ o materiálncíh možnostech života milionů lidí přispěl bezpříkladný rozvoj gramotnosti, školství i tisku stejně výrazně jako rozhlas a film. SSSR, Indie a Japonsko sice rovzj obou médií silně ovlivnily a vyráběly filmy určené místním divákům, ale přesto kinematografie dlouhou dobu šířila ve světě ideje a hodnotová měřítka vycházející ze životních podmínek Evropanů a Severoameričanů.

Televize

První pohyblivý obraz se podařilo přenést v r. 1925 Charlesi Francisi Jenkinsovi z Washingtonu do Philadelphie (cca 200 km). Byl to obraz prezidenta USA W. G. Hardinga. V r. 1929 začala v Londýně stanice BBC s pokusným televizním vysíláním. První pravidelné televizní vysílání bylo zahájeno v r. 1935 v Berlíně. V r. 1949 byla v USA vyvinuta elektronická barevná televize. V r. 1957 byl ve Francii vyvinut systém barevné televize SECAM, v r. 1961 v Německu systém PAL. V r. 1972 bylo v USA zřízeno prvních 2839 přípojů kabelové televize. V r. 1979 byl japonské společnosti udělen patent na plochou televizní obrazovku s tekutými krystaly.

Témata, do kterých materiál patří