Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Občan přednáška 25..11..

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.58 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

§ 25 zvláštní skutková podstata – nasciturus se považuje za narozeného jen pokud to vyhovuje jeho zájmům (pokud je dědictví předlužené, tak se s nasciturem nepočítá – nevyhovovalo by to jeho zájmům)

§ 26 a následující – důkaz smrti vs. Domněnka smrti. Smrt člověka je právní skutečnost, se kterou zákon spojuje řadu důsledků. Smrt se prokazuje úmrtní listinou. + § 26 odst. 2 (pokud se smrt člověka jeví vzhledem k okolnostem jako jistá, tak může soud prohlásit člověka za mrtvého – zásada praktické jistoty) vs. § 71 a domněnka smrti – na návrh osoby, která na tom má právní zájem. Toto rozhodnutí má na rozdíl od § 26 konstitutivní účinek. U obou paragrafů rozhoduje soud o prohlášení za mrtvého.

§ 26 odst. 2 – případy praktické jistoty

§ 71 a následující – rozlišují mezi dvěma situacemi (předchozí prohlášení za nezvěstného – pokud už byl prohlášen za nezvěstného, tak je jednodušší jej prohlásit za mrtvého (tsunami §); válečné mise.

§ 27 upravuje složité situace ohledně okamžiku smrti více osob – má se za to, že všichni zemřeli současně.

§ 28 – 1 odst. Vyvratitelná domněnka (má se za to) 2. odst. Platí že (nevyvratitelná domněnka)

§ 29 změna pohlaví, jaké to má důsledky pro soukromé právo (neřeší podmínky změny, to řeší veřejnoprávní zákon č 373/2011 Sb. V § 21). Jediné, co zaniká je manželství, registrované partnerství – ale podle specifického zákona se před operací musí nejprve zrušit manželství/partnerství.

Způsoby nabytí svéprávnosti a zletilosti – každý z pojmů je odlišný a má odlišné následky. Svéprávnost se nabývá vlastně v závislosti na věku, primárně se nabývá zletilostí (dosažením 18 let věku); před dosažením zletilosti: 1. přiznáním svéprávnosti ( § 37) a uzavřením manželství ( § 30 odst. 2 + § 670 odst. 2) . zletilost se nabývá počátkem dne 18. narozenin

Podmínky přiznání svéprávnosti dle § 37 ( v OZ je pouze manželství, v NOZ je i přiznání svéprávnosti)

Nezletilec musí dosáhnout alespoň 16 let věku; musí být schopen se sám živit (to že dítě zdědí 200 miliónů ještě neznamená, že je schopno se samo živit) a postarat se o své záležitosti; zákonný zástupce musí souhlasit pak soud návrhu vyhoví (musí)

I sám zákonný zástupce může soudu navrhnout, aby byl nezletilec zesvéprávněn, ale proti jeho vůli mu to být přiznáno nemůže.

I kdyby byly ostatní podmínky splněny, ale nezletilec není schopen se o sebe postarat, přes to nejede vlak.

Jsou i případy, kdy může soud přiznat svéprávnost bez souhlasu zákonného zástupce (pokud je nadprůměrně schopný a rodiče jej „vykořisťují“)

16 let není neprůstřelná hranice, diskutuje se i o 14, 15 letem věku a vážných důvodech

§ 31 – postupné nabývání svéprávnosti, kritérium založeno na rozumové a volní vyspělosti tak, že je schopný jednat ve všech záležitostech. S těmito ustanoveními přímo nesouvisí veřejnoprávní zásady ohledně věkové hranice pro různá oprávnění (např. 16 letý svéprávný nemůže žádat o volení do senátu)

Témata, do kterých materiál patří