Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Geodezie_-_tahak

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.95 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Pro výškové určení hlavních stanovisek se použije technické nivelace.

Podrobné body – subjektivní pojetí , nelze zcela konkretizovat.

Obecné zásady – body se volí nejprve na význačných čarách terénní kostry, dále všude tam, kde terén mění svůj sklon a svůj směr.

Vzdálenosti podrobných bodů jsou závislé na měřítku : např. 1:1000 tj. 30-40 m , 1 : 500 tj. 15-20m

Číselné a grafické zpracování výsledků polohopisných a výškových měření.

Zobrazení polohopisu

Po zobrazení bodového pole na sekci provedeme kontrolu všech vynesených bodů tak, že přeměříme jejich vzdálenost na mapě a porovnáme se vzdálenostmi měřenými v terénu. Když jsme se takto přesvědčili o správnosti vynesené sítě, můžeme přistoupit k vynášení bodů detailních. Tyto body vynášíme stejnou metodou jakou byly zaměřeny v poli. Polohopis zaměřený ortogonálně vyneseme pomocí vynášecích trojúhelníků, příp. ortogonálních vynášecích přístrojů. polohopis získaný metodou polární vynášíme polárním koordinátografem.

Fotogrammetrie - jednosnímková, dvousnímková. Pozemní fotogrammetrie, letecká fotogrammetrie. Využití.

Fotogrammetrie nauka (a současně technologická metoda), která se zabývá určováním tvaru, rozměru a polohy (nebo i jejich změn) předmětů zobrazených na leteckých nebo pozemních měřických (fotografických) snímcích. Fotogrammetrie je speciální součástí vědního oboru geodézie a kartografie.

Jednosnímková fotogrametrie -

Dvousnímková fotogrammetrie (stereofotogrammetrie) – kombinuje dva snímky téhož území, získané z různých stanovišť. Tato technologie umožňuje výpočet všech tří prostorových souřadnic.

Pozemní fotogrammetrie - uplatňuje se výhodně jen při mapování menších přehledných území anebo v horách.

Letecká fotogrametrie - uplatňuje se při mapování rozsáhlejší části povrchu země, které je příhodné mapovat z výšky, což ale vyžaduje umístit fotografickou komoru na vhodný nosič. Do konce století se pro jednotlivé snímky a interpretační práce využívaly balony, které se pro své letové vlastnosti příliš neosvědčily. Vynálezem letadla (bratři Wrightové, r. 1903) vznikla letecká fotogrammetrie. Snímkování z letadel našlo uplatnění s příchodem l. světové války, během které doznala letecká fotogrammetrie rozmach především pro vojenské sledovací a interpretační účely.

Zaměřování budov pro rekonstrukce. Geodetická dokumentace památkových objektů.

GPS (Global Positioning System).

Jedná se o systém satelitivní navigace a lokalizace přístupný široké veřejnosti. Umožňuje určit velmi přesně polohu a rychlost v reálném čase.

Global Positioning System (GPS) je soustava družic patřící Spojeným státům, která celosvětově poskytuje 24 hodin denně vysoce přesné informace pro zjišťováni polohy a navigaci. Děje se tak pomocí dvaceti čtyř družic NAVSTAR GPS, které se pohybují na oběžné dráze asi 20 000 km nad zemí a vysílají nepřetržitě údaje o přesném čase a o své poloze ve vesmíru. Přijímač GPS na zemi (nebo nad ní) sleduje tři až dvanáct družic a registruje vysílané informace. Z těchto údajů pak určí přesně svoji vlastní polohu a zároveň i to, jakým směrem a jakou rychlostí se přijímač pohybuje.

Témata, do kterých materiál patří