Geodezie_-_tahak
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Po vzniku Československa vznikla potřeba nového vedení vlastnických vztahů. Tak vznikl roku 1927 Pozemkový katastr (PK). Mapovým podkladem se staly kromě map původního Stabilního katastru také nové mapy v systému S-JTSK s dekadickými měřítky 1000, 2000 a 4000. Tento katastr byl udržován pouze do začátku II. sv. války a první pokusy o obnovu evidence začaly až v padesátých letech. Po několika neuspěších byla zavedena Jednotná evidence půdy (JEP). Veškeré doklady byly vedeny v maximálně zjednodušené formě nebo se neudržovaly vůbec a rovněž nové zaměřování bylo velmi nekvalitní. Konec této "geodetické doby temna" znamenalo až zavedení Evidence nemovitosti (EN) v roce 1964. Kromě zkvalitnění evidence začaly také první pokusy s využitím výpočetní techniky při vedení vlastnických vztahů.
V současnosti se geometrické zobrazení a práva k nemovitostem vedou v Katastru nemovitostí. Funguje dálkový přístup k údajům KN pomocí sítě Internet (http://katastr.cuzk.cz) a všechny katastrální mapy se postupně převádí do digitální formy. Převod se provádí buď digitalizací a transformací (výsledkem je katastrální mapa digitalizovaná DK-M) nebo novým přímým měřením většinou spojeným s komplexními pozemkovými úpravami KPÚ (výsledkem je digitální katastrální mapa DKM). Všechny změny které v současnosti probíhají mají svůj cíl v podobě kompletně elektronické a snadno přístupné katastrální evidence.
Vývoj katastru nemovitostí
Vývoj Katastru nemovitostí - období Stabilního katastru do 20. století
Historie tohoto období zasahuje do období okolo 18.století. Toto období zapadá do období Napoleónských válek, z čehož plynou neurovnané majetkové poměry na území mocnářství. Potřeba zvýšeného krytí státních výdajů vedla císaře Františka I. K myšlence požádat tehdejší Dvorní radu o upravení pozemkové daně. Dvorská rada přijala roku 1816 návrh který říkal: " pozemková daň rozdělena a vyměřena má být podle plochy a čistého výnosu,,. Dále byl vysloven názor na vznik přesné mapy celé říše, podle nichž by byla daň vyměřována a které by mohly sloužit k vyhotovení vojenských map menšího měřítka.
Tento princip vícenásobného využití mapovacích prací byl následně důkladně rozpracován a byl podkladem k vydání patentu císaře Františka I, v němž již byly jasně stanoveny zásady fungujícího katastru pozemkové daně. Patent byl po zkušebním měření v Dolním Rakousku vydán dne 23.12.1817.
Patent ve stručnosti obsahoval:
katastr bude obsahovat všechny pozemky hospodářsky obdělávané i neobdělávané, bez ohledu na panskou nebo poddanskou půdu,
pozemky budou geometricky zaměřeny, zobrazeny, sepsány a popsány,
pozemky budou rozlišeny podle druhu kultury a užívání,
bude provedeno vtřídění pozemků do jakostních tříd (bonity),
stanoví se čistý výnos z pozemku, jako základ pro stanovení výše pozemkové daně,