Ekonomika podniku - 110731 AKo - Kapitola 14 Personalistika
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
14 Personalistika
Při posuzování efektivnosti podniku, nebo jeho vnitro-podnikových útvarů, je nutné se zabývat nejen oblastí výrobně strategickou, technologickou, ekonomickou a obchodní, ale i sociální, tj. sledovat a hodnotit podnik také jako seskupení lidí, kteří pracují pro splnění společných cílů, ale i pro uspokojení osobních cílů a zájmů. Poslání průmyslového podniku ve vyspělých průmyslových státech bývá tedy širší, nespočívá jen ve snaze o splnění stanovených hospodářských cílů, ale směřuje i k dosažení pracovního a životního uspokojení pracovníků.
Úspěšnost podniku je sice posuzována především podle ekonomických výsledků, případně podle technických parametrů charakterizujících úroveň jeho technologie a techniky apod., ale je nesporné, že v řadě faktorů, které ovlivňují celkovou úroveň podniku, je jedním z nejvýznamnějších "lidský činitel", tj. pracovníci podniku. Znamená to, že v podstatě každá činnost probíhající v podniku je buď příznivě, nebo nepříznivě určena a ovlivněna člověkem; chování člověka v různých situacích je pak podmíněno jeho psychikou, na kterou ovšem působí a ovlivňuje ji mnoho vnitřních i vnějších faktorů.
K vnitřním (subjektivním) faktorům patří:
Odborná kapacita, tj. odborná připravenost pracovníka pro plnění pracovních úkolů. Sem lze zahrnout vědomosti, schopnosti, dovednosti, zkušenosti a praxe apod.
Výkonová kapacita, např. tělesné schopnosti, zdravotní stav, odolnost proti únavě, odolnost proti časové tísni, osobní režim, životní tempo atd.
Osobnostní a společenská kapacita zahrnuje další předpoklady pracovníka vyplývající z jeho charakteru, životních zkušeností, zralosti, či naopak nezralosti a sklonu k riskování, občanského profilu apod.
Motivační kapacita, tj. pracovní ochota vyplývající ze vztahu k práci, pracovní morálky, snahy po uspokojení svých potřeb, zájmů a cílů, splnění svých ideálů atd.
K vnějším (podnikovým) faktorům patří především:
Technologie výroby a technické vybavení.
Organizace práce.
Systém (styl) řízení.
Pracovní prostředí a uspořádání pracoviště.
Vedle těchto podnikových vlivů je to i řada nejrůznějších mimopodnikových (mimopracovních) vnějších faktorů závislých na společenském prostředí (rodina, bydlení, dojíždění) i nezávislých na společnosti (počasí, geografické podmínky apod.).
Všechny uvedené vnitřní i vnější faktory se vzájemně prolínají a ovlivňují především pracovní činnost, resp. pracovní výkon pracovníka. Praktické posuzování výkonu pracovníka je zaměřeno zejména na posuzování kvality a kvantity vykonané práce za určitou dobu. Z hlediska řízení pracovníků je však především důležitý průběh činnosti, v níž bylo těchto výsledků dosaženo. Přitom se velmi výrazně uplatňuje i psychologické hledisko.