Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Makroekonomie 2 RMAKP - Vypracované otázky

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (334.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Podmínka rovnováhy na trhu zboží: I = S (investice, které jsou funkcí úrokové míry se rovnají úsporám, které jsou funkcí důchodu.

Podmínka rovnováhy na trhu peněz: M = L (nabídka peněz odpovídá poptávce po penězích, která je funkcí důchodu a úrokové míry).

Bodu E odpovídá rovnovážný národní důchod a rovnovážná úroková míra. V bodě E, při úrokové míře rE a domácím produktu YE jsou v rovnováze trhy zboží a služeb i trh peněz. Jedná se o bod makroekonomické rovnováhy.

Otázka č. 27: Co je to rozpočtový deficit a jaký mi způsoby může být kryt?

Rozpočtový deficit nastává, že když výdaje státního rozpočtu převýší příjmy státního rozpočtu. Způsoby krytí:

  • Zvýšení veřejných příjmů (zvýšení daní)

  • Zkrácení veřejných výdajů

  • Využití prostředků z privatizace, z prodeje státních licencí

  • Dluhové financování (vydávání dluhopisů)

  • Emisní financování (CB poskytne přímý úvěr vládě)

  • Kombinace výše uvedených způsobů

Otázka č. 26: Jaké druhy daní máme? Proč mohou být daně využívány k ovlivňování ekonomiky?

Máme daně přímé a daně nepřímé.

Daně přímé jsou buď z příjmů (FO, PO) nebo z majetku (z nemovitostí, z převodu nemovitostí, dědická, darovací, silniční).

Daně nepřímé jsou univerzální (DPH) nebo selektivní (spotřební daň).

Mohou být využívány k ovlivňování ekonomiky, protože když např. stanovíme vysokou daň z příjmu, lidé nebudou ochotni pracovat a budou přecházet na podzemní ekonomiku. A ta je méně efektivní než peněžní ekonomika. Také mezní daňová sazba z úspor ovlivňuje ekonomiku, protože vede k většímu sklonu ke spotřebě, tudíž dochází k menší akumulaci kapitálu a nízkému ekonomickému růstu.

Otázka č. 10: Vysvětlete podstatu fiskální politiky.

Podstatou fiskální politiky je makroekonomicky motivované využití systému veřejných financí (zvláště státního rozpočtu). Využívá se záměrných změn objemu a struktury veřejných příjmů a výdajů, aktivní volby typu a objemu výsledného rozpočtového salda a způsobu jeho krytí k dosažení optimální úrovně a stabilizaci vývoje reálných makroekonomických proměnných (především míry ekonomické aktivity a úrovně zaměstnanosti).

Základním cílem fiskální politiky je tedy stabilizace tempa ekonomického růstu a míry zaměstnanosti.Základním nástrojem fiskální politiky je státní rozpočet (jak výdajová, tak příjmová strana).Subjektem, který realizuje fiskální politiku, je vláda (jako výkonná moc státu).

Otázka č. 11: Jaké druhy fiskální politiky máme a kdy se mají uplatňovat?

Podle základních cílu fiskální politiky – zvýšení nebo naopak potlačení agregátní poptávky – rozlišujeme dva základní typy fiskální politiky: fiskální expanzi (neboli expanzivní fiskální politiku) a fiskální restrikci (restriktivní fiskální politiku).

Témata, do kterých materiál patří