Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Makroekonomie 2 RMAKP - Vypracované otázky

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (334.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Sayův zákon trhů: agregátní nabídka (jakkoliv velká) si vždy vytváří stejně velkou agregátní poptávku. Platí jen v barterové ekonomice a jen v bodě makroekonomické rovnováhy.

Otázka č. 31: Proč může být akumulace kapitálu zdrojem ekonomického růstu? Str. 58, 62

Technické pojetí kapitálu A. Smithe: dodatečný kapitál umožňuje zaměstnávat dodatečnou práci, z čehož vyplývá, že zaměstnanost je funkcí akumulace kapitálu. Akumulace kapitálu vyjadřuje zvětšování mzdového fondu. Z toho je odvozen význam akumulace kapitálu jako zdroje růstu národního produktu.

Zákony rozdělování Davida Ricarda: podle něj ekonomický růst závisí hlavně na rozdělování národního důchodu mezi pozemkové renty, mzdy a zisky. Akumulace kapitálu je hybnou silou růstu. Pro akumulaci kapitálu je důležité rozdělování vytvořeného produktu mezi zisky, mzdy a pozemkové renty, avšak zdrojem akumulace kapitálu jsou pouze zisky kapitalistů.

Otázka č. 49: Co je to liberalismus v ekonomické teorii a kteří ekonomové jsou považováni za liberály? Str. 47, 54

Liberalismus je postaven na hesle laissez fair, tedy nechte být, nechte plynout. Je to přístup, při němž stát nezasahuje do ekonomiky, nechává trh, aby se sám reguloval. Tento systém chrání spotřebitele.

Liberálové byly fyziokraté a také klasičtí političtí ekonomové.

Otázka č. 106: Vysvětlete podstatu neviditelné ruky trhu, za jakých předpokladů může fungovat? Str. 55, 56

Neviditelná ruka trhu je analýzou ekonomického chování lidí. Podstatou je spontánní harmonie individuálního a společenského zájmu. Představuje soulad mezi vlastním zájmem jednotlivce a zájmem společnosti. Tohoto souladu je docilováno bez zásahů státu.

Předpoklady fungování: systém laissez faire (bez státních zásahů do ekonomiky), instituce zajišťující spravedlnost (ochrana volné konkurence před zájmovými skupinami výrobců), velký trh ( hlavní překážka monopolizujícím snahám), neexistence velkých výdajů státu (břemeno a brzda soukromé iniciativy a tím i hospodářského růstu).

Otázka č. 51: Vysvětlete absolutní výhodu v mezinárodním obchodě. Kdo je jejím autorem? Str. 57

Autorem je Adam Smith. Navázal na společenskou dělbu práce svou teorií mezinárodní dělby práce. V rámci mezinárodního trhu může docházet ke zvětšování bohatství všech národů. Základem klasické teorie mezinárodního obchodu byl mezinárodní obchod založený na využívání absolutních výhod.

Absolutní výhoda znamená, že stát (subjekt) je schopen produkovat komodity s nižšími výrobními náklady než jiné země (subjekty) a vede ke specializaci na komodity s absolutně nejnižšími náklady.

Otázka č. 38: Jaký existuje vztah mezi úsporami a investicemi. Str. 58

Teorie vycházející z kapitálu: saving is spending. Což znamená, že úspory se mění v investiční výdaje. Významná myšlenka pro celou klasickou politickou ekonomii.

Témata, do kterých materiál patří