Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázky ke zkoušce - agroekologie

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (882.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Fytofágové mohou omezovat růst rostlin ( velmi odolné jsou trávy). Fytofágové obecně rostliny poškozují, ale v některých případech se vyvinula až v mutualistický vztah ( př. konzumace plodů spojena s transportem semen – u některých – bez průchodu trávicím traktem semena nevyklíčí.

Působení rostlin na fytofága – rostliny si evolucí vytvořili řadu obranných mechanismů specifických ( na urč. Fytofága), nespecifických i schopnost zvýšení produkce obranných látek a struktur při poškození fytofága. Ale není příliš jasné, jak tyto mechanismy přímo, nebo nepřímo ovlivňují fytofágy( snížení plodnosti, zvýšení mortality, míra emigrace, imigrace apod.) Mezi obranné mechanismy rostlin řadíme :a) Fyzikální ( př. chloupky, trny, hustota opýření). B) fyziologické mechanismy – změny ve fyziologii rostlin po napadení škůdcem. (odumření pletiv, zdřevnatění,urychlení růstu nebo zrání ---) narušuje časový výskyt škůdce).

c) chemické – pletiva rostlin v řadě případů hořká . Významné je vylučování toxických látek, které rostlinám slouží výhradně k obraně proti fytofágům. Ale např. při překonání tohoto způsobu obrany, mohou toxické látky z rostlin chránit fytofágy před predátory.

53 . Interakce mezi půdní biotou a rostlinami

Přímé působení rostlin – kvalitou a kvantitou organické hmoty dodávané do půdy (př.opadem). Přímé působení je dáno typem, množstvím a chemickým složením vstupů org. hmoty do půdy. Nepřímo působí rostliny změnou mikroklimatu půdy, ochranou povrchu půdy a přijímáním vody. Půdní organismy zpětnovazebně ovlivňují přímo rostliny

( přístupnost živin mineralizací) i nepřímo – ovlivněním vlastností půdy ( s dopadem na chemické procesy ).

Rostliny vykazují 3 typy řízení půdních procesů :

– kvantita a kvalita opadanky ovlivňuje ochranu povrchu půdy, aktivitu půdních organismů, půdní mikroklima a procesy regulující mineralizaci.

– fyzikální vliv vegetačního povrchu na půdní mikroklima a ochranu povrchu půdy

- vliv kořenů na konkurenci o vodu a živiny.

Kvalita opadanky a exudátů ( tekutý výpotek u rostlin a živočichů) je dána chemickým složením ( různí dekompozitoři preferují různé složky opadanky : listy, plody, kůru apod.)

Snížení diverzity těchto zdrojů by měl velký význam na diverzitu půdních organismů. Chemické složení opadanky také ovlivňuje rychlost dekompozice ( rozklad ). Rychlost dekompozice se postupně snižuje tak, jak se postupně uvolňuje P a N.

54 . Činnost rozkladačů ( procesy, fáze, vliv makroorganismů )

Rozkladači se živí odumřelými uhynulými organismy nebo jejich odumřelými částmi. Jsou závislí na dárcovství zdrojů. Rozklad můžeme definovat jako – postupnou přeměnu energeticky bohatých organ. molekul až na anorganické látky ( voda, oxid uhličitý apod.)

Témata, do kterých materiál patří