Otázky ke zkoušce - agroekologie
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Mluvíme o tzv. mineralizaci, která je provázena uvolněním energie.
Zdrojem činnosti rozkladačů jsou zejména zbytky ( rezidua) plodin a plevelů, člověkem dodaná organická hmota( hnůj, kompost, odpady ), přirozené dodatky org. hmoty ( př. záplavami ..), odumřelé organismy, org. látky produkované kořeny a na ně vázané organismy. Nejvýznamnější pro rozklad je mrtvá rostlinná hmota.
Po octnutí v prostředí produkt ihned podléhá několika procesům současně – pomocí enzymů přítomných v mrtvé tkáni se bílkoviny a cukry přeměňují na jednoduší formy, - v závislosti na vlhkosti dochází k vyluhování, vymývání vodou, - kolonizace tzv. cukrových bakterií a hub – umožní odbourat rozpustné látky ( cukry, aminokyseliny ).
Sloučeniny odolnější rozkladu – celulóza, korek apod. jsou rozkládány postupně.
Povaha zdroje se s postupujícím rozkladem chemicky mění – přirozená sukcese rozkladačů.
( cukroví mikroby jsou postupně nahrazovány organismy se specializovanějším metabolismem.) Kromě chem. složení určuje sukcesi rozkladačů také – stupeň aerace, vlhkost ( ve vlhké půdě jiní mikroby ) i aktivita makroorganismů ( provzdušňují, mechanicky rozmělňují, atd.). Také mnohobuněční org. mohou vykazovat postupný rozklad. Př. surový detrit mohou využívat ti, co mají v trávicích traktech symbionty.
U makroorganismů spolykaný detritus včetně mikroflóry podléhá řadě změn přímo v trávicím traktu – rozmělnění, působení symbiotických mikroorganismů obývajících trávicí trakt, působení trávicích enzymů apod. Takto pozměněný detritus se dostává výkaly do půdního prostředí, kde může být pohlcen dalším detritovorem, nebo je atakován dekompozitory. – rozklad takto pokračuje až do úrovně anorg. látek.
55 . Nejdůležitější mutualismy : člověk a jeho domestikáti, opylování, mykorhiza, symbiotická fixace N
Jedná se o biotické vztahy typu ++ ( oba dva z toho mají prospěch).
Mutualismus definujeme jako – trvalé a nezbytné soužití obvykle dvou druhů organismů, kteří mají ze soužití prospěch a jsou na sobě závislí, též symbióza. Vztah mezi člověkem a produkčními organismy jsou mutualistické.( př. pšenice, skot jsou závislý na člověku a naopak). Tito organismy jsou již domestikované -–bez zásahu člověka by již nepřežili.
Ale tyto vztahy pozorujeme i u jiných org. ( př. mravenci – mšice)
I řada kvetoucích rostlin si vyvinula mutualistické vztahy se svými opylovači . Rozlišujeme opylovače na tzv. generalisty, kteří často opylují jednoduché květy a specialisty, kteří opylují přednostně květy, jejichž morfologie je jim dokonale přizpůsobena (motýli…). Kromě hmyzu opylují i někteří ptáci ( kolibříci ), hlodavci. Pro zemědělce je velký přínos efektivní
opylování. Mutualismus rostlin houbami nazýváme Mikorhiza ( = houbový kořen ).