Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázky ke zkoušce - agroekologie

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (882.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Př. do vztahu predátor – herbivor – plodina , kde predátor působí záporně na herbivora a ten na plodinu , zavedeme insekticid, který působí záporně jak na predátora, tak na herbivora.

---) predátor trpí – přímo působením insekticidu a nepřímo, snižováním jeho kořisti insekticidem.

Biotické vztahy jsou v přírodě zcela určující. Pevná síť mezidruhových vazeb je základním mechanismem stability ekosystému, protože vytváří energomateriálové a informační toky v ekosystému. Důležité i abiotické faktory. Množství biotických vztahů v ekosystému je obrovské – záleží také na druhové rozmanitosti.

48 . Alelopatie

Alelopatie – Vzájemné biochemické působení mezi organismy. Termín zavedl Molisch v 1937

V ekosystémech má alelopatie význam při sukcesních procesech, spolurozhoduje o rozmístění jedinců a jednotlivých druhů v ekosystémech a má vliv i na produktivitu. V agroekosystémech může hrát roli v regulaci škodlivých činitelů, ovlivňuje uspořádání víceplodinových systémů. Aby byla řeč o alelopatickém působení, musí být splněno…

  • v prostředí musí být přítomna alelopaticky působící látka

  • v prostředí se látka akumuluje v určitých koncentracích

  • látka je uvolňovaná z nějaké rostliny

  • látka je vstřebávána cílovým organismem

  • látku je možno chemicky identifikovat

  • určení, účinnost dané látky na prostředí

Alelopatické působení plevelů…

Je jedním z mechanizmu negativního ovlivnění rostlin plevely. Plodina může být ovlivněna přímo (je inhibováno klíčení, růst, vývoj,…), nebo nepřímo negativním působením alelopatiak na symbiotické mikroorganismy v půdě.

Alelopatické působení plodin…

Toho se využívá zejména u krycích plodin. Ty se používají především v meziporostním období, a slouží k chránění půdy před erozí, zlepšení půdní struktury. Vliv na plevele je alespoň z části způsobený alelopatií u pšenice, ovsa, žita,…

Také plodiny samotné mají schopnost alelopaticky potlačovat plevele, moderní odrůdy tomu už tak nemají. Zjištěný vliv byl třeba u cukrovky, kukuřice, dýně, okurky,… U některých jsou toxiny produkovány živými rostlinami, u jiných jsou uvolňovány dekompozicí z reziduí.

Stimulace růstu plodin alelopatickými látkami je málo známá. Stimulační vliv malých dávek jinak toxických látek je dávno znám (např. vliv nepatrných dávek mykotoxinu v krmivech pro hospodářská zvířata na přírůstky, nebo efekt hormese)

49 . Mezidruhová konkurence (principy, rozdíly oproti vnitrodruhové, způsoby modelování)

Některé zdroje jsou omezené, tím se rozumí, že poptávka převyšuje nabídku. A ty co nejsou omezené, se omezenými mohou snadno stát (pokud se zvýší populační početnost organismů). Někdy se stane, že několik druhů využívá stejné zdroje, tím si začínají konkurovat a to může mít různé následky…

Témata, do kterých materiál patří