Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




filosofie-otazky-a-odpovedi-ke-zkousce

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (63.67 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Odlučování „protikladů“

„Anaximandros … nepřipsal vznik věcí nějaké proměně v látce, nýbrž řekl, že se vyčlenily protějšky v podkladu, který byl neomezeným tělesem… Nevykládá (tedy) vznik věcí měněním živlů, nýbrž tím, že se vylučují protivy věčným pohybem. Prohlásil Neomezené (apeiron) za počátek a základní prvek jsoucna… Říká pak, že to není ani voda, ani žádný z tak řečených živlů (prvků), nýbrž jiná jakási neomezená přirozenost, ze které vznikají všechny oblohy a světy v nich… A z čeho věci vznikají, do toho též zanikají.. podle nutnosti … podle určení šasu“ (Simplikios, Fysika, 5. Století po Kristu).

Stádia vzniku světa (světů) z neomezeného

Anaximandros mluvil o nekonečně mnoha světech, což mělo zvláštní význam. Ty vznikly z Neomezeného, jež původně bylo nerozčleněno. Pro jednoduchost se zde omezíme na jeden svět:

  • V 1. Stádiu se Neomezené rozčlenilo a vydělilo se z něho „to, co je schopné plodit teplo a chladno“.

  • Ve 2. Stádiu se z „toho plodícího teplo a chladno“ vydělilo teplo (oheň) a chladno (prvotní vlhkost jako směs vlhkého vzduchu a země).

  • Ve 3. Stádiu „větší část prvotního vlhka, jehož pozůstatkem je moře, vysušil oheň. Zbytek pak změnil vypálením“ v zemi a parnatý vzduch (aér)(„páru, ze které vznikají deště, tedy opět voda)“

Závěry

Naším cílem nebylo demonstrovat počátek fyzikálního způsobu myšlení ve filosofii milétské školy, protože takový důkaz byl již dávno podán povolanějšími.

Naším cílem bylo ukázat, že Anaximandros postupující již logicky (matematicky), když zobrazuje (a interpretuje) myšlenkové logické vztahy a operace prostřednictvím představy o přírodních procesech ve vesmíru, uděluje oněm logickým (matematickým) strukturám význam, interpretaci. Jeho představa o vesmíru je tak jejich modelem

  1. Ukázali jsme, že cesta k systémové logice byla nastoupena tímto způsobem uvažování, který v sobě zahrnoval Booleovu algebru.

  2. Anaximandros však s pomocí představy o vzniku světa přírody ještě nereflektoval své vlastní myšlenkové pochody; on je pouze používal výše uvedeným způsobem (jak ukázala naše rekonstrukce).

  3. Formulace logiky ovšem již takovou reflexi vyžadovala. Tento krok však provedl teprve Aristoteles a stoikové.

  4. Kromě praktické astronomie a zeměměřičství (geometrie),pěstovaných do té doby po způsobu technologických postupů, se začala vlivem úvah nad výsledky Anaximandrovy kosmogonie pěstovat systémově také matematika a logika (analytické vědy) na straně jedné a fyzika (empirická věda) na straně druhé.

Důsledky pro kulturu antické civilizace

  1. Filosofická literatura, která v antickém Řecku vznikla, představovala nejen naprosto odlišný typ literatury od tehdejší stávající literatury mytologické, ale především nástroj, jímž bylo možno kultivovat logické myšlení.

  2. Když Anaximandrova kosmogonie nahradila kosmogonii mýtickou a když se ideje (pojmy) staly věčnými vzory věcí, patřících do téhož světa věčného jsoucna jako bohové, začaly filosofie a věda vytěsňovat mytologii z ideologického systému kultury. Ideologie přestala být výlučně náboženskou.

Témata, do kterých materiál patří