Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Politická komunikace v českém a jihoslovanském prostoru - zápis z hodin

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (46.3 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Německo: dílo Jazyk v politice (Sprachen in der politik) – zkoumání politického jazyka s diachronního a synchronního hlediska. Walther Dieckmann (1969) – poprvé užil termín: politický jazyk.

Rusko: politická lingvistika – toto slovní spojení užíváno od 80. let 20. stol. Ke zkoumání docházelo už od 1. Sv. v. Americký sovětolog Watham Leites užíval tzv. lingvopsychologický přístup. V této době silná politická propaganda. Po 2. sv. v. sovětští lingvisté studovali nepřátelské země a jejich propagandu.

DŮLEŽITÉ Wathan Leites si stanovil za cíl analýzu sovětského jazyka. Tím chtěl rozluštit jejich myšlení. Díky tomu potom předpovídat jejich chování. Zkoumal hlavně Lenina a Stalina, jejich metafory, přirovnání a jejich práce. Díky své analýze zjistil, jaké politické masky mají. Výsledek – bolševický diskurz – snaha vymezit se vůči tehdejším klasickým autorům (Tolstoj, Dostojevskij: postavy zádumčivé, introspektivní). Bolševický diskurz - postavy podezřívavé, agresivní, připomínající náboženské fanatiky. Po zániku SS vzniká několik škol s různými metodologiemi a jinými formami.

DŮLEŽITÉ: Nejznámější dnešní politolongvisté: Anatolij Prokopjević Čudinov.

Velká Británie: George Orwell – román 1984 – princip totalitního režimu, zavedl termíny jako doublething, newspeak. Doublething: to co si myslíme, ale nesmíme to říkat. Newspeak: speciální jazyk, který mluvíme, aniž bychom něco říkali, pojmy ztrácejí svůj význam/obsah. Dodnes tento režim v Severní Korei - prostřednictvím jazyka mění lež v obecně přijímanou pravdu. Na Orwella navázal britský jazykovědec Paul Chilton a zavedl nový pojem newspeaku (nukleární jazyk).

USA:

Walter Lippmann - agenda-setting process – říkáme jen částečnou pravdu, která se nám hodí

Paul Lazarsfeld

Robert Merton - rozpracoval výzkum o propagandě skrze rádio, jak působí na americké obyvatele, jako prostředek jazykové manipulace.

Harold Lasswell – podle něj demokraté mluví stejně jako voliči a nedomokraté vyvýšeněji.

Kritická diskurzivní analýza: metodologie a teorie usilující o spojení lingvistické analýzy textu s kritickou sociální teorií. Spojení společenského jazyka a textu. Hlavní představitel Normann Fraiclough. Nizozemsko – Teun A. van Dijk.

Česko a Slovensko: interdisciplionárně řešeno – každá vědec se staral pouze o svůj obor. Ovšem pouze propojení disciplýn může podat úplný obraz

Bulharsko: centrum pro analýzu žurnalistické a politické řeči (Sofie). Vytvořili jazykové portréty, oceňují nejlepší žurnalisty, snaží se psát věcně, logicky, srozumitelně. Centrum vedou Vladislav Milanov a Naděžda Michajlovová-Staljanovová. Ivanka Mavrodievová zmapovala vývoj bulharského marketingu.

EX-JUGO: Marina Katnić-Bakaršić (BiH) – Između diskursa moći i moći diskursa. Zoran Slavujević (Srbsko) – Izborne kampanije: Pohod na birače. Duška Klikovac (Srbsko), Domagoj Bebić, Martina Podboj, Dražen Lasić (Chorvatsko).

Témata, do kterých materiál patří