Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Slovesný vid (aspekt) v chorvatštině ve srovnání s češtinou - seminárka

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (75.93 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Slovesa obouvidová se při postupném zdomácňování zařazují do vidových dvojic i po stránce formální. Mezi nejužívanější prefixy při zařazování můžeme označit: z- (zorganizovat, zrekonstruovat, zmodernizovat, zrekreovat se), za- (zakódovat, zamaskovat), vy- (vydezinfikovat, vyprojektovat), na- (naprogramovat, naskicovat, narafičit), o- (okomentovat).

Největší zádrhel při vytváření vidových dvojic je v tom, že při perfektivizaci sloves zároveň dochází i k pozměnění významu slovesa. Existuje jen malé množství prefixů, které by změnili pouze vid slovesa, většinou se dotknou i jeho významu.

Vytváření dokonavých protějšků ke slovesům cizího původu, je přirozený proces, který probíhá ve všech slovanských jazycích.

Slovesa mohou kromě nedokonavosti a dokonavosti vyjadřovat odstíny průběhu děje (způsoby slovesného děje). Děj je vyjádřen jako okamžitě proběhlý nebo jako déle trvající, trvalý (např. bodl, sekne, donese – bodá, seká, nese, jde...) a mluví se pak o slovesech okamžitých nebo o trvajících (Havránek – Jedlička 1988: 233).

Charakteristika slovesného vidu (aspektu) v chorvatském jazyce

Každé sloveso poukazuje na nějaký děj, buď v jeho průběhu (raditi, pjevati, čitati, pisati) nebo děj jako ukončený proces (uraditi, zapjevati, napisati). Vid neboli aspekt je slovesná kategorie charakteristická pro chorvatský jazyk, stejně tak i pro ostatní slovanské jazyky (Barić – Lončarić a kol. 1997: 225). Vid má tedy tu schopnost rozdělit nám slovesa podle ukončenosti děje na dokonavá a nedokonavá. Pokud byl děj ukončen, mluvíme o minulém čase. Když ještě děj nedospěl ke svému konci, mluvíme o čase budoucím.

Klasifikace sloves podle dokonavosti

V chorvatském jazyce můžeme rozdělit slovesa na dokonavá (svršeni) neboli slovesa dokonavého vidu (glagoli svršenoga vida) a na nedokonavá (nesvršeni) neboli slovesa nedokonavého vidu (glagoli nesvršenoga vida).

Slovesa dokonavá (perfektivní)

Jako dokonavá slovesa označujeme ty, které mluví o ukončenosti děje. Jsou to slovesa jako: baciti, doći, donijeti, dovršiti, isplesti, maknuti, naspavati se, naučiti, pocrvenjeti, poisprodavati, progovoriti, viknuti, početi.

Slovesa dokonavá se mohou svým dějem vztahovat pouze k času minulému a budoucímu. Nemůžeme jimi vyjádřit současnost, protože o současnosti nemůžeme říct, že skončila.

Slovesa nedokonavá (imperfektivní)

Jako nedokonavá slovesa označujeme ty, které jsou charakteristické stále probíhajícím, tedy neukončeným dějem. Jsou to slovesa jako: bacati, dolaziti, donositi, dovršavati, plesti, micati, spavati, učiti, crvenjeti, progovarati, razumijevati, vikati, počinjati.

Slovesa nedokonavá se mohou svým dějem vztahovat ke všem třem časům a jsou schopná reflektovat minulost, současnost i budoucnost.

vid (aspekt) minulost současnost budoucnost

nedokonavý

(nesvršeni)

Témata, do kterých materiál patří