Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Psychologie - rozšířenější varianta

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.01 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Psychologie osobnosti - se zaměřuje na zkoumání určitých vlivů , které formují osobnost-člověka již před narozením, po porodu, během života. Popisuje a vysvětluje podobnosti i odlišnosti mezi lidmi tzn., čím se od sebe liší, jsou jedineční, neopakovatelní. (motivace, potřeby, zájmy, ideály, hodnoty; schopnosti; temperament a cit; volní vlastnosti tj. charakter, vůle). Dále poznávání, pozornost, paměť, učení, myšlení)

Vývojová psychologie - se zabývá změnami v psychice člověka, které probíhají v čase. Studuje psychiku z vývojového hlediska. Vývojová psychologie zkoumá psychologické charakteristiky člověka od početí až do smrti. Zabývá se zvláštnostmi jednotlivých věkových období a změnami v chování a prožívání jedince a zjišťováním zákonitostí, které lze v jeho vývoji odhalit. Vývoj individua představuje řadu změn, které jsou v podstatě výsledkem střetnutí biologického vývojového programu (růst a zrání organismu) s faktory sociálního prostředí, v němž člověk vyrůstá a jímž je zpravidla záměrně ovlivňován (výchova).

Fyziologická psychologie - shromažďuje poznatky, které souvisí s biolog.-fyziolog. determinací psychických jevů

Psychopatologie - se zabývá studiem chorobných změn, které se vyskytují při duševních poruchách

Psychologická metodologie - řeší problémy, které úzce souvisí s pochopením metodických přístupů, složitých výzkum. témat, projektů a teorií

Psychologie poznávání - poznávání umožňuje člověku zachycovat, registrovat, zpracovávat a hodnotit informace o vnějším světě a o sobě samém.

Sociální psychologie - teze, že člověk je tvor sociální je každému známa a pro psychologii má hluboký význam. Člověk přichází na svět jako biologická bytost a vlastní lidské kvality získává teprve postupně při svém vývoji, v psychologii se říká, že se jim učí. Celý tento proces, kdy člověk získává specificky lidské způsoby reagování, myšlení, cítění, snažení, nazýváme socializací. Sociální psychologie - se věnuje zejména sociálním skupinám (rodina, třída, národ), vlivu skupin a společnosti na jedince. Sociálně psychologické otázky stojí na hranici mezi psychologií a sociologií.

Pedagogická psychologie - patří mezi nejstarší a nejtradičnější psychologické obory. Vztahy mezi pedagogikou a psychologií byly dlouho předmětem diskuse. Pedagogická psychologie zkoumá zákonitosti výchovně vyučovacího procesu a procesu vzdělávání ve školách i v mimoškolních podmínkách. Pedagogická psychologie nechápe však pojem učení jako „školské učení“. Pod učení zde zahrnujeme všechno získávání zkušeností a utváření jedince v průběhu jeho života. Naučené je opakem vrozeného. Jinak zkoumá osobnost žáka, jeho dovednosti, schopnosti, návyky, problémy při výuce se žáky postiženými vývojovou poruchou učení, sníženou inteligencí, - dále zkoumá osobnost učitele, pedagoga, speciálního pedagoga, vlivy mimoškolní, mimorodinné na učení jako např. ( TV, video, nevhodná četba apod.)

Témata, do kterých materiál patří