Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Psychologie - rozšířenější varianta

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.01 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

3. Základní metody psychologie. Pozorování, experiment, introspekce. Metoda dotazování. Rozbor slovních projevů a výsledků činnosti. Standardizované psychodiagnostické metody. Projektivní techniky. Výzkum v psychologii. Metoda korelační. Metoda longitudinální a příčná. Cíle psychologické diagnostiky žáka.

Poznávací (diagnostické) metody lze rozdělit do tří skupin:

ο subjektivní- introspekce, jejímž výsledkem je výpověď o vlastním prožívání, rozhovor, dotazník aj.; slouží k poznání člověka na základě jeho výpovědi; těmito metodami zjišťujeme hlavně názory zkoumané osoby; výsledky zkoumání subjektivními metodami jsou značně závislé na upřímnosti zkoumané osoby

ο objektivní- pozorování druhých, extraspekce v drobných životních situacích, měření fyziologických funkcí, př. srdeční činnosti, dechu, apod.; nepřihlížejí jen k výpovědím člověka, ale posuzují ho i po jiných stránkách a zkoumají přitom jeho reakce na nejrůznější podněty

ο projekční/ projektivní- metoda výzkumu osobnosti, konfrontující zkoumaného jedince s nějakou určitou situací, ve které bude odpovídat podle smyslu, který tato situace pro něj má, a podle toho, co cítí během této odpovědi. Základ projekční techniky je v tom, že u zkoumané osoby vyvolává různé reakce, kterými tato osoba vyjadřuje dojmy ze svého osobního světa.

jsou novějšího data; člověk připisuje (často víceméně neuvědoměle, bezděčně) své zkušenosti, zážitky, potřeby, zájmy, schopnosti, touhy jiným osobám, vkládá je do věcí, promítá je do situací, v nichž se ocitá a o nichž hovoří; promítnutí zkušeností a vlastností osobnosti navenek je provokováno nejrůznějšími podněty. Projektivní technika – začarovaná rodina, Rorschachův test, kresba postavy,

Přímé metody:

Experimentální metoda - provádí se měření za účelem zjištění stavu mezi proměnnými (učení se a věk). Proměnné jsou přesně kontrolovány. Proměnná může být nezávislá či závislá (na nezávislé proměnné).

Nejjednodušší uspořádání pokusu je to, ve kterém experimentátor manipuluje pouze s jednou nezávislou proměnnou a sleduje její vliv na závislou proměnnou. Někdy se pokusy omezují pouze na vliv jediné podmínky, která může být přítomna či nepřítomna. Pro uspořádání pokusu je potom nutná experimentální skupina, kde je podmínka přítomna a kontrolní skupina, kde je podmínka nepřítomna. Studie, které se zabývají současným ovlivňováním několika proměnných, se nazývají multivariační experimenty.

Měření předkládá údaje o množství. Za účelem přesnější komunikace se proměnným přiřazují číselné hodnoty. Údaje jsou potom statisticky vyhodnoceny.

Korelační metoda - můžeme ji použít k určení, zdali některé rozdíly, které jsou pod naší kontrolou, jsou ve vztahu, to znamená, že korelují s jinými rozdíly, které nás zajímají.

Témata, do kterých materiál patří