Zkouška Sociologie práva
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Věk
významná charakteristika člověka
je to primárně biologický proces
rozlišujeme věk: chronologický (kalendářní) a věk biologický (vyjadřuje faktický stav organismu), sociální (dle stupně soc. prestiže, soc. postavení, soc. role), mentální
věková struktura společnosti vyjadřuje se věkovou pyramidou
různé společnosti různě rychle stárnou
dělení společností dle zastoupení mladých a starých:
-
progresivní hodně mladých a málo starých (např. Jižní Amerika)
-
stacionární převažuje střední věk
-
regresivní hodně starých a málo mladých
-
sociální čas souvisí se sociálními výrobními činnostmi
-
sociální stárnutí přibývá technologií a čas běží jakoby mnohem rychleji
např. ve sportu sociální stárnutí probíhá velmi rychle, soc. stárnutí se promítá do soc. věku
soc. věk je vztahován k
-
soc. postavení (s urč. věkem očekáváme, že člověk dosáhne prac., os., postavení, pokud se tomu vymyká, svůj soc. věk předbíhá nebo za ním zaostává)
-
ke stupni prestiže (záleží na kultuře např. v Japonsku existuje princip seniority, u nás spíše mladí lidé)
-
ke specifickým soc. rolím (s každou věkovou skupinou jsou spojovány typické soc. role je od nich očekáváno urč. chování) člověk, který se nechová dle svého soc. věku, vypadá komicky
ve vztahu k soc. věku vnímáme život jako životní cyklus = společensky očekávaný sled podstatných životních změn a událostí představujících střídání jednotlivých etap:
-
dětství do 12 let
-
mládí = dospívání = adolescence 12 20 let (12 15 let = puberta)
-
dospělost 21 60 let; stáří = třetí věk od (stařecký věk od 75)
tyto etapy souvisí se socializací a výchovou
mezi jedn. etapami existují přechodové rituály (např. prokázat odvahu)
tři úrovně dospívání:
-
fyzické v poslední době se zrychluje velmi rychle (třináctiletí vypadají dospěle)
-
psychické zrychluje se pomalu
-
sociální zrychluje se také pomalu
Věk
Základní biologická charakteristika a životní proměnná, důsledek biologického procesu stárnutí. Moderní ideál věčného mládí a nesmrtelnosti (Goethe, Wilde, Čapek).
Věk: chronologický (kalendářní), biologický (faktický biologický stav), mentální (duševní schopnosti určitého věku), sociální (sociálně určená kategorie věku, zejména dle a) sociálního postavení, b) stupně sociální prestiže, c) specifické sociální role).
Čas nabývá v sociálním kontextu sociální smysl a sociální význam. Sociální čas - způsob vnímání a prožívání běhu času jedincem, společností. Sociální stárnutí - vnímání stárnutí z hlediska sociálních kontextů (baletky, sportovci). Problém stárnutí důležitý i na makroúrovni. Věková struktura, strom života - progresivní, stacionární, regresivní populace (stárnutí/mládnutí).
Z pohledu sociologie představuje lidský život životní cyklus jako sociálně očekávaný sled etap lidského života opakující se v dílčích obměnách u velkého počtu osob. Etapy životního cyklu se váží na body socializačního procesu a přebírání sociálních rolí, jsou jimi: dětství (do 12 let), mládí (adolescence, dospívání, 13 - 20 let, puberta 12 - 15 let), dospělost (21 - 65 let), stáří (66 a více let; stařecký věk = 75 a více let). Přechodové rituály mezi etapami: dospívání fyzické, psychické a sociální; krize středního věku. Sociální kontexty přiřazují věku hodnotící významy a sociální role (v padesáti si hrát na mladíka je blbost). Ageismus - diskriminace z důvodu věku.