Zbytek otázek ze zpracovných
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
V zemích kontinentálně evropského právního systému se právo utvářelo pod vlivem recepce práva římského. Česká republika patří do tohoto typu právní kultury. Základním, hlavním pramenem vnitrostátního práva je zákon, typické jsou rozsáhlé kodifikace. V současnosti se zvyšuje postavení a význam normativní smlouvy. Ostatní prameny jsou prameny podpůrnými. Rozlišuje se soukromoprávní a veřejnoprávní úprava. Soudcovská tvorba práva je vyloučena. Soudce právo netvoří, ale nalézá. Výjimkou je činnost Ústavního soudu, který jako negativní právotvůrce vytváří pramen ústavního práva v podobě nálezů, kterými rozhoduje o zrušení zákonů a jiných právních předpisů, pokud jsou v rozporu s ústavním zákonem či zákonem.
Systém kontinentálně evropského práva se člení na několik okruhů: východoevropský okruh, románsko- germánský okruh, skandinávský okruh, balkánský okruh. K systému patří i nadstátní právo Evropských společenství - komunitární právo (specifický podsystém práva Evropské unie). Právo Evropské unie označuje systém zahrnující právo společenství a právo vznikající v oblasti druhého a třetího pilíře EU. (2. pilíř společná zahraniční a bezpečnostní politika, 3. pilíř justiční spolupráce v trestních věcech). Geografické označení (kontinentálně evropský systém) má původ ve vzniku tohoto typu právní kultury na evropském kontinentu, odtud se však šíří jako právní kultura i mimo Evropu.
Angloamerický (anglosaský) systém, systém obecného práva
Pragmatický právní systém, jeho zájmem je rozumné vyřešení sporu. Proto mezi hlavní prameny práva patři precedet, dále právní předpisy, jistá závaznost právních obyčejů, dále právní principy, doktrinální publikace... Postavení soudců reguluje rule of lawm něco jako zákaz svévole v našem právu.
Severoamerické právo se vyznačuje partikularismem a nejdnotností (USA jsou federace). Nejvyšší soud v Usa kontroluje i ústavnost (Anglie tuto instituci nemá). Činnost Nejvyššího soudu má dopad na směřování státu a společnosti v USA – velká společenská vážnost a pozornost veřejnosti.
Anglické právo založeno na tradičních institucích, které se škovně přizpůsobují moderní době. V rámci Commonwealthu pozorujeme i vliv anglického práva (ale dnes je to oboustranné). Díky právotvorné roli soudců je anglické právo flexibilní a adaptabilní. Oproti kontinentu má méně formální charakter. Není zde segregace práva veřejného a soukromého, což vedlo k vytvoření institucí jako torts. Nevýhodou je nižší míra právní jistoty, roztříštěnost a nejednotnost práva a vyšší nároky na právní vědomosti a argumentační schopnosti.
a) anglické právo
silně ovlivněno tradicemi a vlivem složitostí procesního postupu v soudním řízení
ne každé rozhodnutí může mít precedentní charakter, precedentně rozhodnout mohou jen soudce vyšších soudů, souhrnně označováni jako Nejvyšší soudní dvůr – je nutné, aby se jednalo o první rozhodnutí v dané věci, které dosud nebylo řešeno žádným jiným pramenem práva