Zbytek otázek ze zpracovných
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
39. Subjektivní a objektivní právo
Známe dvě formy práva
Objektivní právo = souhrn právních norem
Subjektivní právo = souhrn možností chovat se normou vymezeným způsobem (jaké máme jako subjekt možnosti chování, aniž bychom vykročili z právního rámce (stanoveného právní normou)
Objektivní právo
je systémem závazných pravidel chování (norem) vydávaných státními orgány, vynucovaných státněmocenskými prostředky
Jde o normativní celek s horizontální i vertikální diferenciací
Objektivní právo je právem platným (pozitivním) = systémem norem časově a prostorově působících vůči vymezeným subjektům
Objektivní právo jako normativní systém můžeme srovnávat s dalšími normativními systémy (morálka, náboženství), ale zjišťujeme, že jsou zde tři specifické znaky, které objektivní právo od ostatních systémů odlišují.
Zvláštní forma (prameny práva) – jejím projevem je publikace. Tato forma je psaná, objektivní právo je souhrnem psaných představ
Obecná závaznost (norma se vztahuje na neurčitý počet případů a subjektů téhož druhu) – obecnost jako taková je blízká např. i morálce. Specifikum objektivního práva tedy není v obecnosti, ale v obecné závaznosti!
-
Státní donucení (stanovení a realizace sankcí)
Subjektivní právo
označuje právní normou stanovenou a státem zaručenou možnost jednání danou subjektu práva = souhrn těchto možností
Struktura subjektivního práva obsahuje tyto prvky:
Možnost být subjektem (nositelem) práva = předpoklad pro využití subjektivního práva
Možnost chovat se dovoleným způsobem (v daném rámci) = realizace subjektivního práva
Možnost vyžadovat odpovídající chování jiných subjektů
-
Možnost státněmocenského zásahu (donucení) – sepětí práva subjektivního s objektivním
Pojmovým znakem subjektivního práva je vztah k subjektu. Přeměna možnosti ve skutečnost (reálné chování) může být provedena pouze subjektem, konkrétním jedincem, institucionalizovanou skupinou lidí, respektive státním orgánem.
Každý z těchto subjektů má právní normou vymezen určitý okruh subjektivních práv.
Možnost chování subjektu lze stanovit přímo (výslovné vymezení míry dovoleného chování) nebo nepřímo (prostřednictvím právní povinnosti, kdy odpovídajícím právem je vše, co není zakázáno nebo přikázáno). Z toho vyplývá bezprostřední vztah mezi subjektivním právem a právní povinností.
Právo = zákonem stanovená možnost
Povinnost = zákonem stanovená nutnost
Subjektivní právo absolutní – podmiňuje neurčitý počet právních vztahů s obecně určenými nositeli právní povinnosti – práva ústavní (projev, vzdělání, víra…) + u práv občanských (právo vlastnické)
Subjektivní právo relativní – je spojeno s existencí konkrétního právního vztahu, v němž právu jednoho subjektu odpovídá povinnost jiného subjektu („oprávnění“, „nárok“)