Zkouška vypracované ústní otázky 2015
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Římské právo se stávalo ztělesněním určitých vnitřních hodnot=psaný rozum.
Právní humanisté nebyli obdivovateli Justiniánova kodifikačního díla, naopak tvrdili, že klasické právo bylo jeho zásahy porušeno.
náběhy k jakési prvé novodobé legislativní a kodifikační teorii.
Objevuje se souvislý text, uhlazená forma=elegantní jurisprudence
Největším přínosem francouzské školy byl nový přístup k římským pramenům - kriticko-historická metoda.
Význam justiniánské kodifikace klesl.
Humanisté se stali předchůdci pozdější přirozenoprávní školy -> rozvoj systematického právnického myšlení.
Německo
Na konci 15. století nastává značný růst vlivu ŘP spjatý se zřízením říšského komorního soudu(Reichskammergericht).
Říšský komorní soud se poprvé sešel v roce 1495 ve Frankfurtu nad Mohanem. Měl stíhat porušení říšského míru, ale sloužil také jako odvolací soud. Měl soudit "podle obecného práva říše" = recipované římské právo dle italských právních škol (zejména komentátorů)=tzv. kamerální jurisprudence. Kdo se u soudu odvolával na římské právo, byl ve výhodě (nemusel dokazovat jeho platnost), zatímco kdo se svůj nárok opíral o místní obyčej, musel nejprve dokázat jeho existenci.
Zároveň se ale přihlíží k domácím právním systémům (přestože recipované ŘP = nadřazené!!!). Od 16. do 18. století dochází ke vzniku nového, značně diferenciovaného systému právní vědy=usus modernus pandectarum
Recepcí nebylo v Německu přejímáno ŘP, ale právní věda, kterou vytvořily středověké římskoprávní školy.
Německá pandektistika v 19. století
V roce 1814 nastává kodifikační spor mezi Antonem Thibautem(zastánce kodifikace) a Friedrichem Carlem von Savigny jako zakladatelem historické školy-zastáncem názoru, že právo vychází z ducha národa (Volksgeist), právo je dle něj výsledek volně probíhajícího historického vývoje.
Argumenty Friedricha Carla von Savigny proti kodifikaci :
-kodifikace ruší organický vývoj práva, na který kladla pandektistika důraz, právo se vyvíjí a došlo by k přerušení historického vývoje
-ŘP je import, cizí prvek
Savigniho historická škola se rozděluje na dvě větve:
-germanisté(ŘP vnímali jako cizorodý prvek, obraceli se k právu germánskému)
-romanisté(viděli v ŘP unifikační prvek roztříštěné říše)
Friedrich Carl von Savigny obdivoval ŘP a glosátory, ne však jejich nástupce (komentátory). Pravým ŘP pro něj byly justiniánské kodifikace, ne klasické ŘP.
Právní věda pandektního práva neboli německá pandektistika vznikla v rámci historické právní školy jako samostatná odnož (Pandekty jsou řeckým názvem pro latinská Digesta).
Cílem bylo uplatněním historicko-systematické metody dospět k dokonale pojmově a dogmaticky propracovanému systému soukromoprávních institutů.
V rozdrobeném Německu nahrazuje nedostatek jednotného právního řádu.