EZP - materiály ke zkoušce 2019
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Migrační krize
Během posledních let Evropa zažila výraznou migrační a uprchlickou krizi občanů konflikty a chudobou zmítanou Sýrií, Irákem, Afghánistánem, Afrikou, jižní Asií a dalších zemí. Dle OSN se touto cestou dostalo do Evropy více než 1 milion uprchlíků a přistěhovalců. Řecko a Itálie figurují jako transitní země, mnoho jedinců poté cestuje do severnějších zemí EU, jako jsou Německo a Švédsko. Většina z nich se domnívá, že právě tam dostanou azyl a lepší sociální dávky.
Boj s terorismem
V posledních dvou letech je Evropská unie stále více znepokojována vzestupem teroristické organizace Islámský stát a jeho úspěchem při získávání evropských členů. K většině posledních teroristických útoků (např. listopad 2015 v Paříži, bombardování březen 2016 v Bruselu, prosinec 2016 Berlín) se hlásí právě islámský stát a v řadě z nich jako pachatelé figurují evropští občané, kteří údajně bojují ve spolupráci se Sýrií a Irákem. Podle některých analytiků má islámský stát mnoho potenciálních evropských nováčků (dle odhadů až 5 tisíc), kteří mají cestovat ze Sýrie a Iráku a připojit se k ostatním k boji.
Řecko
Hlavními problémy Řecka byly šedá ekonomika, přebujelý státní aparát, korupce a dlouhodobý život nad poměry, což způsobilo vysoké zadlužení země. Nedůvěru mezi investory zanechal i fakt, že se Řecko v minulosti přiznalo k falšování statistik a zamlčelo skutečnou výši rozpočtového schodku.
O finanční pomoc Řecko požádalo EU a MMF poprvé v květnu 2010 poté, co mu kvůli ztrátě důvěry investorů úroky z nových dluhopisů začaly stoupat do neúnosné výše. Ani částka 110 miliard eur, poskytnutá Aténám výměnou za další úsporná opatření, ale problém s řeckými financemi nevyřešila. Už následující rok proto eurozóna spolu s MMF připravila druhý balík finanční pomoci ve výši 130 miliard eur.
-
Rozpočet EU, příjmy, výdaje, dotace
Struktura veřejných rozpočtů
Soustava veřejných rozpočtů
- nadnárodní rozpočet
- ústřední rozpočet
- rozpočty jednotlivých celků územní samosprávy
- rozpočty neziskových organizací působících ve veřejném sektoru
Mimorozpočtové fondy
- státní fondy
- mimorozpočtové parafiskální fondy
EU
- 8 institucionálních sekcí:
Evropský parlament
Rada EU
Evropská komise
Evropský soudní dvůr
Evropský účetní dvůr
Hospodářský a sociální výbor
Výbor regionů
Evropský ombudsman a Evropský úřad pro dohled nad ochranou dat
- úprava: Zákon č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech
- zásady: jednotnost a správnost výpočtu, roční rozpočet, vyrovnanost příjmů a výdajů, zúčtovací jednotky (v eurech), obecnost, specifikace, řádné řízení, transparentnost
Příjmy
- tradiční vlastní zdroje – zemědělské dávky, dávky z cukru a izoglukózy, cla z obchodu se 3. zeměmi