Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




EZP - materiály ke zkoušce 2019

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (682.54 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Pokračující ekonomické potíže

Globální recese a dluhové krize v roce 2008-2009 v eurozóně významně ovlivnila evropské ekonomiky, zapříčinila rostoucí nezaměstnanost a představuje riziko pro celý evropský bankovní systém. Některé vlády EU zavedli nepopulární úsporná opatření ve snaze zadržet rozpočtové schodky a veřejný duh. S cílem zastavit krizi v eurozóně se Řecko, Irsko, Portugalsko a Kypr dožadují mezinárodní finanční pomoci. I přes některé pozitivní známky se mnoho zemí EU i nadále potýká s pomalým růstem ekonomiky, vysokou nezaměstnaností (zejména mezi mladými lidmi) a nespokojenou veřejností. Ekonomické rozdíly v rámci EU vytvářejí napětí mezi členskými státy. Řecko bylo například pobouřeno „diktátem“ Německa pro vícero úsporných opatření. Někteří členové střední a východní Evropy mají námitky proti poskytování finanční pomoci Řecku, k zvládání migrační krize, z důvodu jejich chudších ekonomických pozicí v rámci EU. Mnozí pozorovatelé naznačují, že robustnější ekonomický růst by mohl pomoci zmírnit některé problémy, kterým v současné době musí EU čelit.

Vzestup anti-evropských a euroskeptických politických stran

Během několika posledních let v mnoha zemích EU došlo k zakládání anti-evropských spolků, které můžeme také nazývat jako euroskeptické. Nejedná se o nový jev. Do značné míry jde o reakci na hospodářské stagnace v Evropě, úsporná opatření a krizi eurozóny. U některých občanů krize eurozóny vyvolala dlouholetou obavu o demokracii v EU a to, že běžný občan již nemá žádné slovo v rozhodnutích z Bruselu. Euroskeptické strany sázejí na obavy občanů z migrační krize, ztráty evropské identity atd.

Rozhodnutí Velké Británie vystoupit z EU

Mnozí analytici odhadují, že EU bude nucena, vlivem Brexitu, věnovat více času a prostředků k vyřešení otázek ohledně migrace, terorismu a slabému hospodářskému růstu. Vzhledem k tomu, že britská zahraniční politika měla značný vliv na zahraniční politiku. Brexit by mohl zároveň tlumit perspektivu pro další rozšiřování EU, zčásti proto, že Velká Británie byla jedním z nejvěrnějších příznivců (v rámci EU) o pokračování expanze, včetně Turecka. V dlouhodobém horizontu Evropská unie pravděpodobně stojí před zásadní volbou mezi těmi, kdo podporují další integraci jako řešení a těmi, kteří si myslí, že integrace zašla příliš daleko a měla by být pozdržena. Obzvláště je třeba dodat růstu hospodářského růstu a zajištění bezpečnosti EU. Brexit v konečném důsledku může vést ke stejně smýšlející unii, která je schopna hlubší integrace bez opozice Velké Británie. Brexit zároveň může posílit vyhlídky na užší spolupráci v oblasti obrany EU, protože Velká Británie měla výhrady k některým opatřením v této oblasti.

Témata, do kterých materiál patří