otázky k absolvování kolokvia
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Poslanecké skupiny EP
Poslanci Evropského parlamentu tvoří politické skupiny – nejsou organizováni podle státní, ale podle politické příslušnosti. V Evropském parlamentu je v současnosti 7 politických skupin. K utvoření politické skupiny je třeba 23 poslanců a musí v ní být zastoupena nejméně čtvrtina členských států (7). Poslanci nemohou patřit k více než jedné politické skupině. Někteří poslanci nejsou členy žádné politické skupiny – jsou tzv. nezařazenými poslanci. Každá poslanecká skupina se stará o svou vnitřní organizaci – jmenuje svého předsedu (či dva spolupředsedy), předsednictvo a sekretariát. Před každým hlasováním na plenárním zasedání projednávají politické skupiny zprávy z parlamentních výborů a předkládají k nim pozměňovací návrhy. O postoji, který politická skupina zaujme, se rozhoduje dohodou v rámci skupiny. Žádný poslanec nesmí být nucen hlasovat určitým způsobem.
ELS = Evropská Lidová Strana
největší a nejstarší z osmi poslaneckých klubů Evropského parlamentu (R. Schuman, A. de Gasperi, K. Adenauer)
ve volbách 2019 184 křesel, přičemž oslabila o 34 křesel, nejpočetnější německá delegace jich má 29
předsedou klubu je německý politik Manfred Weber
středopravicová orientace, konzervativní až liberálně-konzervativní, prointegrační
základní programové postoje aktuálního období: ochrana vnějších hranic EU, efektivní migrační politika, boj s terorismem, dostupná energie a boj proti klimatickým změnám, inovace, investice do vytvoření pracovních příležitostí, digitální ekonomika a podpora zemědělců, malých a středních podniků a mladých Evropanů, (sociálně tržní hospodářství, zásada subsidiarity a ochrana tradičních hodnot a rodiny)
čeští poslanci: Jiří Pospíšil, Tomáš Zdechovský, Stanislav Polčák, Ludvík Niedermayer, Michaela Šojdrová (STAN, TOP 09, KDU-ČSL)
S&D = Progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu
ve volbách 2019 153 křesel, přičemž oslabila o 31 křesel, nejpočetnější španělská delegace jich má 20
předsedkyní klubu je španělská poslankyně Iratxe García Pérez
středolevicová orientace
základní programové postoje aktuálního období: budování sociálně a odpovědné a ekologicky udržitelné ekonomiky, obranu principů demokracie a vlády práva, reformu evropské azylové a migrační politiky, podporu lidských práv a demokracie ve třetích zemích nebo spravedlivý obchod
čeští poslanci: -
RE = Renew Europe (Obnova Evropy)
ve volbách 2019 108 křesel, přičemž posílila o 39 křesel, nejpočetnější francouzská delegace jich má 21
nástupkyně Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) v EP, která se v červnu 2019 přejmenovala po sloučení s poslanci francouzské strany Obroda (la Renaissance) prezidenta Emmanuela Macrona
předsedou klubu je bývalý rumunský premiér Dacian Cioloș
centristická orientace, liberální, výrazně prointegrační
základní programové postoje aktuálního období: tvorba pracovních míst, zdravé a vyrovnané rozpočty a nastavení kontrolních mechanismů při neplnění rozpočtových pravidel a odstranění byrokracie v EU
čeští poslanci: Dita Charanzová, Ondřej Knotek, Ondřej Kovařík, Radka Maxová, Martin Hlaváček, Martina Dlabajová (ANO 2011)