otázky k absolvování kolokvia
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
PREZIDENT RUSKÉ FEDERACE
aktuálně Vladimir Putin
6 let funkční období, volen přímou volbou všemi občany státu
max. dvě volební období po sobě
určuje základní směřování vnitřní i zahraniční politiky Ruské federace a řídí zahraniční politiku
LITEVSKÁ REPUBLIKA
Od parlamentních voleb v roce 1992 je litevský stranický systém multipartistický, spíše silněji polarizovaný a fragmentovaný (v parlamentu se vždy nacházelo více jak 10 politických stran). Je dále značně proměnlivý, což je ovšem charakteristický rys většiny středoevropských a východoevropských stranických systémů. Od počátku se vyznačuje střídáním levice a pravice u moci. Parlamentní volby v roce 1992 vyhrála postkomunistická levice (Litevská demokratická strana práce, LDDP), v roce 1996 zvítězilo pravicové uskupení Vlastenecký svaz – Litevští konzervativci (TS, LK). Konečně, parlamentní volby v roce 2000 se nesly ve znamení vítězství levicové Sociálně demokratické koalice (skládající se především z LDDP a Litevské sociálně demokratické strany (LSDP), které se v roce 2001 sloučily do jedné silné strany s názvem Sociálně demokratická).
LOTYŠSKÁ REPUBLIKA
Stranický systém je extrémně pluralistický (7 stran v parlamentu).
Parlamentní volby 2018:
Saskana (Shoda) – 19,9% - soc. demokracie, ruská menšina
Kdo řídí stát? – 14,3% – pravicový populismus
Nová konzervativní strana – 13,6% – konzervatismus, proevropanismus
Lotyšský pokrok/Hnutí PRO! – 12,1% – liberalismus, soc. liberalismus
Národní aliance – 11,1% – pravicová nacionalistická strana
Unie zelených a rolníků – 10% k – pravicová/středopravicová agrární a zelená strana
Jednota – 6,7% – středopravicová liberálně konzervativní strana
Aliance lotyšských regionů – 4,2% – centristická strana
ESTONSKÁ REPUBLIKA
V Estonsku existuje vícestranický systém v němž není obvyklé, aby jedna politická strana sestavila vládu a proto musí obvykle více stran spolupracovat na sestavení koaliční vlády. Současný počet stran zastoupených v estonském parlamentu (Riigikogu) je šest.
Estonská reformní strana klasický liberalismus
Estonská strana středu centrismus
Vlastenecká unie a Res Publica liberální konzervatismus
Sociálně demokratická strana sociální demokracie
Estonská strana zelených zelená politika
Estonská lidová unie agrarismus
ESTONSKÁ REPUBLIKA
Estonsko je parlamentní republikou, v jejímž čele stojí prezident volený jednokomorovým parlamentem. Funkční období prezidenta je pět let a jedna osoba může být prezidentem nanejvýš ve dvou po sobě následujících funkčních obdobích. Vládu sestavuje premiér jmenovaný prezidentem. Počet ministrů není pevně dán, např. v roce 2005 měl kabinet 15 členů. Vládu schvaluje parlament vyslovením důvěry většinou členů.
Zákonodárná moc je v rukou jednokomorového parlamentu zvaného Riigikogu. Parlament má 101 poslanců a je volen ve všeobecných parlamentních volbách, které se konají každé čtyři roky. Nejvyšší soudní instancí je Národní soud (Riigikohus) s 19 soudci. Předseda soudu je nominován prezidentem a schvalován parlamentem. Zbylé soudce pak nominuje předseda soudu a k jejich potvrzení ve funkci je opět potřeba schválení parlamentem.