17AB-Kongresová a incentivní turistika+Wellness jako životní styl ve vztahu k CR
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Smyslové vnímání při péči
Díky smyslům vnímáme příjemné i nepříjemné podněty. Zákazník nevnímá jen samotnou wellness proceduru ale i v jakém prostředí se nachází. Důležitá je atmosféra místa, vůně a postup personálu. Vnímání je naprosto rozhodující pro utvoření nálady. Smysly jako zrak, čich, sluch, chuť a hmat mohou stimulovat jak pozitivně tak negativně zákazníkovy pocity.
Smysly a jejich role v rámci péče
Zrak je pro člověka jedním z nejdůležitějších smyslů. Správně zvolené barvy dokážou povzbudit a jejich sytost může podnítit intenzitu emocí. Jedna z nejznámějších terapií která využívá smysl zraku se nazývá Feng Shui a z tradiční čínské medicíny Iristerapie, která zkoumá duhovku oka, její skvrny a změny.
Čich – výrazně ovlivňuje emoční stavy a chování. Už Egypťané používali vůně k relaxaci a regeneraci. Ve wellness by vůně měla odpovídat filozofii centra. Terapie která je založena na bázi vůně se nazývá aromaterapie. Stimulující procedury mohou být například medové masáže či čokoládové.
Sluch – zvuky příjemné pro tělo byly již využívány v dávné době. Jedním z prostředků které ovlivňují jedince je hudba. Příznivé účinky zvuku se využívají například v podvodní muzikoterapii, tearpii přírodními zvuky, terapie tony a slovem.
Chuť – je využívaná při stravování. Strava by měla být zdravá, chutná, zároveň uspokojující a přinášející radost. Strava musí chutnat.
Hmat- neboli dotyky. Existují tyto formy: Věcí – voda, rostliny, masky procedur
Osob- podání ruky s manažerem
Dobrovolné – očekávané, vyžádaná masáž
Nedobrovolné – v místnosti s větším počtem osob
Dotyky hrajou velmi velkou roli a měli by být pro zákazníka co nejpříjemnější.
Typologie procesů a procedur
Vybrané tradiční ( standartní, zdokonalené)
Elektroterapie - je součástí fyzikální léčby. Založena na působení různých forem elektrické energie na lidský organismus. Tato metoda ovlivňuje nejen vnímání bolesti, ale má vliv i na mozkové endorfiny a uvolňuje svalová ztuhnutí.
Magnetoterapie – léčebné účinky působením magnetů. Základy moderní magnetické terapie se vyvíjely současně s rozvojem fyziky, chemie a elektrofyziologie. Magnetické pole působí analgeticky, protizánětlivě a urychluje hojení.
Peloidoterapie –využívá teplo a peloidů na tělo (peloidy – rašelina). Praktikuje se buď přikládáním na část těla nebo koupelí. Pozitivní účinky této terapie je že se z kůže vymývají škodlivé látky. Koupelí v peloidu se vytlačuje krev a lymfa z dolních končetin.
Netradiční (Ajurveda)
Ayurveda – pochází z Indie, systém založen na dodržování zdravého stravování, pravidelném cvičení, využívání léčivých bylinek, relaxaci, meditaci. V této terapii se využívají pouze přírodní prostředky. Ve wellness centrech je velmi žádaná ajurvédská masáž která je zaměřena na detoxikaci těla.