Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




20AB-Příprava průvodce na zájezd+Charakteristické rysy světových gastronomií

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (39.81 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Teplý bufetový stůl se umisťuje odděleně od studeného. K nabídce teplých jídel je možno použít i nabídkový vozík na teplá jídla.

Nápojový stůl je umístěn v rohu místnosti, případně ve výklenku. Jeho vybavení je podobné jako v baru. Nápoje (kromě piva) se nalévají do sklenic před začátkem rautu. Po stranách místnosti jsou rozmístěny malé stolky a židle tak, aby byl dostatek místa pro volný pohyb hostů.

Slavnostní pohoštění začíná nabídkou nápojů obsluhujícími i při vstupu hostů. Podobně se nabízejí také chuťovky a tabákové výrobky (na podnose je také hořící svíčka). Další občerstvení probíhá samoobslužným způsobem, případně s pomocí personálu, u bufetových stolů. Na závěr se podává káva, obvykle formou přímé nabídky z podnosů.

Koktejl (koktej party) se organizuje obvykle pozdě odpoledne, případně v podvečer mezi 18. a 19. hodinou, v poslední době však nejsou výjimkou ani koktejly dopolední. Koktejl trvá asi dvě hodiny a konzumace probíhá vstoje. V porovnání s ostatními gastronomickými společenskými akcemi je společenský protokol méně přísný – hosté přicházení a odcházejí během celé doby vyznačené na pozvánce, průběh této akce je volnější. Z gastronomického hlediska jde o jednoduché pohoštění, podávají se chuťovky, obložené chlebíčky, dezerty a široký sortiment nápojů. Obsluhující pracovníci nabízejí pokrmy hostům z podnosů a mís.

S ohledem na rozsah akce a požadavky objednatele je možné v místnosti aranžovat malý bufetový stůl a nápojový stůl (bar) podobně jako při rautu. Obsluhující přitom provádějí běžnou nabídku. V tomto případě jde o kombinaci koktejlu a rautu. Po stranách místnosti se umisťují stojanové popelníky a malé stolky, na kterých je slané pečivo, mandle apod. Tyto stolky zároveň plní funkci odkládacích ploch pro sklenice. V místnosti musí být dostatek prostoru pro volný pohyb.

Banket je klasický způsob slavnostního stolování. Jde o slavnostní oběd nebo večeři, o slavnostní hostinu. Od státních forem se liší:

  • Vymezením kontaktu mezi jednotlivými hosty (tzn. Kontaktu osob sedících vedle sebe a proti sobě)

  • Dodržováním společenského protokolu

  • Větším počtem obsluhujících s nárokem na jejich vysokou odbornost

  • Náročností na výrobu jídel a obsluhu

  • Výběrem jídel a nápojů podle dohodnutého menu

Banket je spojen s luxusním servisem, zejména pokud jde o náročnou kvalitu obsluhy a vysoký standard všech služeb.

Organizaci práce řídí vedoucí banketu, včetně jednotného nástupu a odchodu obsluhujících pracovníků do a z banketní místnosti. Každý obsluhující má na starosti osm až dvanáct hostů. Jídla se podávají z mís, lahve se přinášejí otevřené, nápoje se podávají v příslušném gastronomickém sledu, nové jídlo nebo nápoj se přináší až po odnesení inventáře pro jídlo předcházející. Popelníky se přinášejí jen na přání hostů, obvykle až při podávání kávy.

Témata, do kterých materiál patří