Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




20AB-Příprava průvodce na zájezd+Charakteristické rysy světových gastronomií

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (39.81 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Česká kuchyně

  • Spřízněna s rakouskou a německou

  • Polévky – zahuštěné, vývary, dršťková, fazolová, bramborová, česneková, játrové knedlíčky

  • Vepřové, hovězí, drůbež, sekaná, vepřový řízek, guláš

  • Omáčky – jíška, smetana, koprová, rajská, svíčková

  • Špenát, zelí, kapusta, knedlíky, brambory, těstoviny

  • Smažený sýr, utopenci, nakládaný hermelín

  • Mák, povidla, český kapr

  • Světoznámé pivo – budějovický budvar, plzeňský prazdroj

  • Kofola, becherovka, slivovice, žemlovka, tlačenka, škubánky, bublanina, dršťková polévka

Obsluha při společném stolování

Při společném stolování se může jednat o obsluhu skupin hostů – účastníků organizovaného CR, zájezdů, pobytových akcí, nebo o obsluhu účastníků gastronomických společenských akcí, organizovaných s určitou obřadností pro větší počet hostů při příležitosti významných událostí (např. státních svátků, významných výročí, životních jubileí, návštěv atd.). Při obsluze organizovaných skupin hostů se uplatňuje systém table d´hôte, při obsluze účastníků gastronomických společenských akcí slavnostní formy obsluhy. Podle formy stolování a denní doby rozlišujeme hlavně koktejl, raut a banket.

Systém table d´hôte se používá při obsluze účastníků organizovaného CR – zájezdů, pobytů, ale i uzavřených větších společností a všude tam, kde hosté přicházejí ke stolu v přesně stanoveném čase, konzumují stejné menu a za konzumaci platí předem nebo následovně. Při stravování účastníků delších pobytů je obvyklé také stálé místo hosta. Kuvér se připravuje podle menu, nápoje a jídla se podávají až tehdy, když jsou přítomni všichni hosté. Polévka se servíruje v terinách a v množství podle počtu hostů u stolu, podobně i jídla na mísách. Pro table d´hôte je však typičtější servis na talířích.

Pojmem „table d´hôte“ se v praxi označuje i specifická samoobslužná forma stolování, která má dlouholetou tradici zejména ve skandinávských zemích, což vysvětluje i laicky používaný termín „švédský stůl“. Od bufetového stolu se liší tím, že host platí jednotnou cenu a má možnost neomezeného výběru z nabízeného sortimentu.

Raut je gastronomická společenská akce pro větší počet hostů. Rozlišujeme klasický raut (např. po divadelní premiéře), obchodní raut (např. po významném jednání delegací obchodních partnerů), reklamní raut (spojený např. s módní přehlídkou, promítáním filmu, degustací výrobků), případně raut v přírodě – garden party (pořádá se v zahradě, která poskytuje více možností než společenská místnost, často je spojen s hudebním programem), nebo atypický raut (např. se zvýrazněním prvků národní gastronomie). Konzumace při rautu probíhá vstoje.

Uprostřed místnosti se umisťuje studený bufetový stůl, dobře osvětlený, ozdobený květinami. Na stůl se pokládají vkusně aranžované studené mísy, pečivo, dezertní talíře, příbory, ubrousky.

Témata, do kterých materiál patří