Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Témata z chovu zvířat k ústním závěrečným zkouškám

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (46.86 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. Charakterizujte chov koz

O chov koz je v současné době velký zájem. Obyčejně mají začínající zájemci o chov koz zcela zkreslené představy. Zcela zapomínají na to, že je to dennodenní starost. V době, kdy dříve jezdili na dovolenou mají nejvíce práce s kůzlaty, dojením, krmením, senosečí. V letních měsících si tak musejí zařídit „hlídání“ (kozí AUPAIER). Koza: Koza je tvor společenský a velice rychle se dá rozmazlit a ochočit. Každá má svou povahu a svými kousky Vás dokáže dobře pobavit, ale i rozzlobit. Například při našich pokusech o zřízení ohrady, která by zabránila věčným útěkům koz na sousedovy pozemky naprosto překonaly naše představy. Začínaly jsme dřevěnými ohradami z kůlů a dřevěných odkorů. Pak jsme zkoušely farmářské pletivo, svařované pletivo, ale kozy prostě co nepodlezly, nerozbily tak to přeskočily a to i dvoumetrové ploty i v době kdy byly již i vysoce březí. Než jsme vychytaly všechny „mouchy“ uplynuly tři roky. Do té doby nám kozy sežraly nebo ožraly skalku, rybízy, okrasné keře, živý plot, po svém „zastřihly ovocné i jehličnaté stromy, chutnaly jim i ořešáky, vinná réva, bramborová nať i na léto ven vystavené vánoční kaktusy. Rajčata jim moc nelezly, ale papriky, jahody, kedlubny, slunečnice, fuksie i narcisy (prý jsou jedovaté) to vše vzalo za své. Proč je lepší mít více koz a ne jen jednu?: Jak již bylo zmíněno výše, koza je tvor společenský. Máme zkušenost, že pokud si koupí kozu někdo jen na to, že ji má rok na spásání zahrady a kůzle žilo dříve ve větším stádě, po převozu trpí stresem a samotou. Kůzle může i uhynout. Tak je to i s kozama velkýma. Především kozy přešlechtěné, jako jsou například kozy Burské trpí stresem z převozu a na převoz musí být několik dnů předem připravené veterinárními přípravky. V opačném případě je možný úhyn zvířete! V zásadě platí: člověk, který si se zvířetem neumí povídat, nerozpozná jeho radosti a bolesti, člověk, který nemá čas si u ohrady sednout a koukat jak se zvířata chovají, tak takový člověk nemá nikdy o chovu zvířat, především koz ani uvažovat! Koza je zvíře velmi vnímavé, cítí kdy se na ni zlobíte a kdy jste s ní šťastni.

  1. Charakterizujte odchov jalovic

Odchov jalovic: Cílem správného odchovu jalovic je pravidelně doplňovat stádo dojnic a zlepšovat jeho užitkovost. Rozeznáváme v podstatě dva způsoby odchovu jalovic: celoroční stájový odchov v nížinných oblastech a pastevní odchov v bramborářské a horské výrobní oblasti. Předpokladem zdravého růstu a vyvinu jalovic je jejich odchov.
Krmení jalovic: Rozeznáváme dva způsoby krmení jalovic: tradiční způsob a monodiety.

Tradiční krmení jalovic: Při tradičním krmení jalovic se zkrmuje dávka složená z několika druhů krmiv, které se v průběhu roku mění. V letním krmném období je to kvalitní zelená píce. Sušina se doplňuje senem, které může v tomto období být i horší jakosti, protože netvoří základ krmné dávky. Zkrmuje-li se zelená vojtěška nebo jetel, je vhodné současně přikrmovat zelenou kukuřici v poměru 1:1. K vyrovnání obsahu živin v krmné dávce je vhodná kukuřičná siláž nebo cukrovarské řízky. V zimním krmném období tvoří základ krmné dávky jalovic kvalitní seno. Šťavnatou složku krmné dávky tvoří bílkovinná a sacharidová siláž, popř. řepa. Po celý rok se jalovicím předkládá dobrá krmná sláma podle libosti. Krmné dávky pro jalovice ve věku 13 –15 měsíců

Témata, do kterých materiál patří