Témata z chovu zvířat k ústním závěrečným zkouškám
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Monodiety: Ve velkovýrobních podmínkách se jalovicím zkrmují monodiety.
Monodiety jsou dávky, jejich základ tvoří jeden druh základního krmiva a zkrmují se neměnné po celý rok. Základním krmivem je obvykle kukuřičná siláž s obsahem 30% sušiny nebo senáž travin nebo jetelovin. K monodietě se přidává vyrovnávací doplněk pro doplnění chybějících živin. Ke kukuřičné siláži se přidává doplněk obsahující močovinu, minerální látky, vitamíny a směs jadrných krmiv. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat krmení zapuštěných jalovic, zejména ve druhé polovině březosti.
Pastva jalovic: Pasení je nejpřirozenější způsob výživy jalovic, protože pastva je biologicky plnohodnotnou potravou s přirozeným obsahem živin, minerálních látek a vitamínů.
Způsoby pasení: Vzhledem k intenzitě a organizaci pasení se doporučuje využívat pastevní prost systémem oplůtkového a dávkového. V případě extenzivního odchovu pastvu volnou
Organizace pasení:
Příprava jalovic na pasení: Ve 3. – 4. měsíc si jalovice přivykají ve výbězích na pohyb ve stádě a na pasení. Ve druhé polovině zimního období se jim do krmné dávky zařazuje šťavnaté krmivo a zvyšuje se podíl jadrných krmiv při optimální hladině minerálních látek a vitamínů. Jalovice je třeba před pasením přivyknout na elektrický ohradník tím, že se občas vyhánějí do travnatých výběhů.
Technika pasení jalovic: V letním období se výživa jalovic zabezpečuje v převážné míře na pastvinách. Seno získané z nespasených porostů se použije k přikrmování v období nedostatku pastevního porostu.
Délka doby pastvy má být 7 – 8 hodin, na slabších porostech celý den
Připouštění jalovic: Jalovice připouštíme v období chovatelské dospělosti, tj. ve věku 15 – 17 měsíců při živé hmotnosti nejméně 350 – 360 kg (70 – 80% hmotnosti dospělé krávy).
Ustájení chovných jalovic. V rekonstruovaných a nově budovaných stájích se používají dva způsoby ustájení: s podestýlkou a bez podestýlky
Ustájení s podestýlkou: Používá se v oblastech s dostatkem stelivové slámy ve starších existujících odchovnách jalovci na hluboké podestýlce nebo s přivazováním. Při nové výstavbě se s tímto způsobem ustájení jalovic nepočítá. Je náročné na podestýlání, odstraňování hnoje a má nízkou produktivitu práce.
Bezstelivové ustájení
-
volné boxové ustájení se uplatňuje při nové výstavbě odchoven. Místa pohybu zvířat (chodby v lehárně, krmírna) jsou vybavena roštovými podlahami. Výkaly propadávají do podroštového skladovacího prostoru, odkud se jako tekutý hnůj transportují k dalšímu použití. Místa odpočinku zvířat jsou vymezena bočními zábranami – boxy. Podlaha boxů je pokryta dobře izolujícím materiálem.
-
Celoroštové volné ustájení je vhodné pro zemědělský podnik, které uplatňuje pastvo po celé léto. Jalovice jsou ustájen v kotcích se zaroštovanou podlahou (40 –70 kusů). Rošty jsou železobetonové, s rovnou a hladkou nášlapnou plochou šířky 10 – 12 cm, s mezerami 3,5 cm. Při tomto způsobu ustájení lze dosáhnout nejvyšší produktivity práce (250 až 300 jalovic na jednoho ošetřovatele).