Témata z chovu zvířat k ústním závěrečným zkouškám
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Popište krmení prasat
Výživa a krmení prasat v souvislosti s technikou krmení (způsob předkládání krmiva) přináší značné množství variant a kombinací technologického řešení pro všechny kategorie chovaných prasat. Prase domácí: Prase domácí je typickým představitelem monogastra, s trávicím ústrojím všežravého typu, tedy se schopností trávit živiny z krmiv jak živočišného, tak rostlinného původu, není však schopno transformovat celulózu. Prase má jednoduchý žaludek a relativně krátký trávicí trakt, není schopno plnohodnotně zužitkovat objemná krmiva, také anatomie ústní dutiny neumožní rádné rozmělnění krmiva. Tomu musí být přizpůsobena skladba, konzistence i způsob předkládaných krmiv. Živiny pro prasata: Živiny nutné pro pokrytí životních potřeb prasete záchovných (trávení, dýchání, termoregulace, vyměšování atd.) a produkčních (tvorba přírůstku, rozmnožování, rozvoj plodů, tvorba mateřského mléka atd.) musí být dodány v co nejpřijatelnější formě a kompletní skladbě. Pro růst a rozvoj organizmu prasete je nejdůležitější přísun energetických živin k zajištění metabolických procesů - škrob, sacharidy, přebytkové dusíkaté látky. Pro tvorbu tělní hmoty jsou nezbytné stavební živiny – dusíkaté látky, minerální makroprvky. Naprosto nezbytnou živinou a ředidlem většiny metabolických procesů je voda. Pomocí specifických živin se reguluje, řídí, chrání celkový látkový metabolizmus – patří mezi ně vitamíny, mikroprvky, enzymy, hormony atd
Popište způsoby odklizení výkalu od hospodářských zvířat
Zařízení na odstraňování chlévské mrvy: Chlévská mrva je složena z pevných výkalů a podestýlky. Nejčastěji se používají oběžné shrnovače. Jsou sestaveny ze dvou převodových skříní umístěných na protilehlých rozích shrnovače. Dále ze dvou rohových kol v protilehlých rozích z toho jeden napínací. Vlastní shrnovač je složen z článků a hřebel. Přímovratný shrnovač: Tyto shrnovače se výborně hodí u jednořadé stáje je složen z tažné tyče a hřebel, které při pohybu, kdy vyhrnují hnůj ze stáje jsou kolmo k tažné tyči, jako u oběžného shrnovače, ale při pohybu zpět se sklopý k tyči a hnůj nevyhrnují. Na ně navazuje podobný shrnovač, který vyhrnuje hnůj na hromadu. Používají se na malých farmách v Německu a Rakousku. Zařízení pro odstraňování močůvky a kejdy: Močůvka je moč zvířat a je odstraňována ze stáje zakrytými žlábky v oběžném shrnovači potrubím do jímky. Tato močůvka by měla zkvasit (zfermentovat) zhruba 3 měsíce, aby se stala kvalitním kapalným hnojivem. Kejda je tekutý hnůj, který vzniká v bezstelivových stájích, kde se splachuje hnůj s vodou pod roštových prostorů. Pro použití hnojení je potřeba také zfermentovat zhruba 3 měsíce proto u stájí musíme mít, alespoň dvě jímky. K rozmetání kejdy a jejímu zapravení do země slouží rozmetadla tekutých výkalů, které mají u spod dna šnekový dopravník a na něj navazuje rozmetací lopatkové kolo.) Hnojiště s vrstvícím ramenem: Hnůj od oběžných shrnovačů je veden dopravníkem do výše 4 m a předává ho na dopravník, který je uchycen na svislém sloupu, takže se může otočit do kruhu nebo půlkruhu a postupně vrstvit až do uvedené výšky. Odkliz hnoje potrubím do krtince: Hnůj ze stáje padá šachtou do potrubí, které je vedeno v podzemí na hnojiště nad terén. Hnůj v potrubí je posouván přímo vratným pístem pomocí hydrauliky.