Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Témata z chovu zvířat k ústním závěrečným zkouškám

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (46.86 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. Charakterizujte dojná plemena skotu

Holštýnský skot: patří mezi nejrozšířenější kulturní plemena na světě. Jedná se o mléčně specializované plemeno. Plemeno je známo také pod synonymem holštýnsko-fríský či černostrakatý skot. Plemeno je charakteristické svou černo-bílou barvou. Určité procento jedinců se rodí jako homozygoti recesivní s barvou červeno-bílou. Tyto jedince velice často označujeme jako RED holštýn. Plemeno je chováno v mnoha zemích světa, zejména pak v USA, Kanadě, Japonsku, Izraeli a jiných stádech světa, kde tvoří velice početné populace. Plemeno pochází původně z oblasti Německa (Holstein-Frisian). Odtud bylo importováno do celého světa (zejména Severní Amerika), kde došlo k jeho intenzivnímu šlechtění na zvýšení mléčné užitkovosti. Plemeno řadíme k populacím otevřeným, to znamená, že chovatel v Japonsku či Evropě může využívat světové kvalitní plemenné býky odkudkoliv. Průměrná užitkovost tohoto plemene na našem území se pohybovala v roce 2010 na úrovní 8 721 kg za laktaci s tučností 3,76 % a 3,28 % bílkovin. Kvalita masa není vzhledem k užitkovému typu dobrá. Populace na našem území čítá 158 000 ks

Ayrshirský skot: je plemeno pocházející ze Skotska. Na vzniku se podílela plemena místní, ale i importovaná z Holandska, Francie aj. Plemeno je spíše menšího až středního tělesného rámce s výškou v kohoutku 127 – 134 cm. Hmotnost je mezi 450 – 550 kg. Charakteristické pro toto plemeno je: polo-vejčité utvářené plemeno bohatě žilnatěné, hluboký hrudník, prostorné břicho, sušší končetiny a užší záď. Typické jsou lyrovitě zahnuté rohy. Plemeno je skromné, plodné a dlouhověké. Na území ČR bylo v minulosti používáno k zušlechťování strakatého skotu. Průměrná užitkovost v ČR u toho plemene dosahuje 6002 kg mléka s tučností 3,99 % a obsahem bílkovin 3,24 %. Na našem území bylo do kontroly užitkovosti zapojeno 155 krav tohoto plemene. Je velmi rozšířené zejména v USA, Finsku, Itálii a Kanadě. V zahraničí prožívá toto plemeno rensesanci, neboť v průběhu posledních 30 let u něj došlo ke změnám zevnějšku, ale i v užitkovosti.

Jerseyský skot: je jedním z nejcharakterističtějších dojným plemenem chovaným na celém světě od USA po Rusko. Krávy dosahují hmotností až 420 kg s kohoutkovou výškou 116 – 121 cm. Plemeno je charakteristické vysokou užitkovostí s vysokým obsahem složek (zejména tuku). Zvířata mají jemnou konstitucí, kratší hlavu, hluboký prostorný hrudník a velké žláznaté vemeno. Zabarvení zvířat je celoplášťově šedohnědé, jen mulec, špičky rohů a paznehty jsou černé. V České republice bylo do kontroly užitkovosti zapojeno 110 krav tohoto plemene s průměrnou užitkovostí 6 002 kg mléka, tučností 5,29 % a obsahem bílkovin 3,90 %.

Švédský červený skot: Původ tohoto dojného skotu spočívá na bázi severského červeného skotu a anglických plemen, zejména dojného shorthorna. Plemeno je celosvětově proslulé především díky vysoké mléčné produkci spojené s fenomenálním zdravím, především končetin a paznehtu, a celkovou odolností organismu. Ve Skandinávii je označováno jako "korunní klenot červených plemen". Po celém světě je využíváno především ke křížení s holštýnským skotem s cílem snížit negativní dopady příbuzenské plemenitby. Velmi dobrá je u tohoto plemene snadnost telení – patří mezi nejsnadnější na světě. Frekvence problémových telení u jalovic je zhruba 4%, u krav pak 1%. Rámec dospělých krav je středního typu s kohoutkovou výškou 140 - 150cm a hmotností 550 - 650 kg. Vysoké mléčné produkce spolu s vysokým obsahem složek je často využíváno na Italských farmách se zaměřením na produkci parmezánu.

Témata, do kterých materiál patří