Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Témata z chovu zvířat k ústním závěrečným zkouškám

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (46.86 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Tabulka - úroveň zatížení pastviny podle počtu DJ na ha

pastviny

Osazení

Méně intenzivní Středně intenzivní Vysoce intenzivní velmi vysoké

2,8 a více

3,4 a více

4,0 a více

vysoké

2,1 - 2,7

2,7 - 3,3

3,3 - 3,9

přiměřené

1,4 - 2,0

2,0 - 2,6

2,6 - 3,2

nízké

do 1,4

do 2,0

do 2,6

  1. Charakterizujte chov nosnic

Zařízení: v případě použití niplových napáječek ve snáškové hale je nezbytné jejich použití i během odchovu. Od 4. týdne věku doporučujeme dát odchovávaným kuřicím k dispozici hřady. Krmení: krmit v průběhu posledních 3 hodin světelného dne z důvodu vytvoření reflexu příjmu krmiva, který přispěje k lepšímu nárůstu živé hmotnosti na začátku snášky. Množství rozdávaného krmiva přizpůsobit tak, aby kuřice vyprázdnily krmítka 3 hodiny po ranním rozsvícení světla. Světlo: během odchovu udržovat silnou intenzitu světla. Přesun do snáškových hal: nejpozději v 17. týdnu věku z důvodu snadnější adaptace nosnic a snížení počtu podestýlkových vajec. Při přesunu: Umístění a zadržení nosnic na roštech: na 3 až 4 dny. Po tomto období nosnice „vyhnat“ na rošty před zhasnutím světla. Rozsvícení nočního světla v hnízdech: 6h30 po zhasnutí světla na hale. Světlo: 15 hodin od 5% snášky. Krmení: od přesunu do 5% snášky krmit během posledních 4 hodin světelného dne. Od 5% do 30% snášky: Světlo: 15.30 hodin. Noční světlo v hnízdech: rozsvícení 6h30 po zhasnutí světla na hale. Krmení: během 6 poledních hodin světelného dne, jedno krmení před zhasnutím. Od 30 do 60% snášky: Světlo: 16 hodin + 1 hodina v noci. Noční světlo v hnízdech: rozsvícení 6h30 po zhasnutí světla na hale. Krmení: během 6 posledních hodin světelného dne, jedno krmení před zhasnutím. Po 60% snášky: Světlo: 16 hodin + 1h30 v noci. Noční světlo v hnízdech: rozsvícení 6h30 po zhasnutí světla na hale. Krmení: během 6 posledních hodin světelného dne, jedno krmení v noci, případně 3 hodiny po ranním rozsvícení světla.

  1. Popište krmení dojnic

Krmnou dávku nikdy neměnit ze dne na den. Obsah živin a zvláště energie přizpůsobit užitkovosti. Převod ze zeleného krmení na krmení směsnou krmnou dávkou by měl trvat minimálně 1 týden. Nezkrmovat zaplíšněná ani jinak znehodnocená krmiva. Snažit se krmit tzv. TMR směsnou krmnou dávkou. Potenciace laktace je možná jaderným krmením pouze tehdy, je-li zachováno 16 % hrubé vlákniny v krmné dávce. Přesná dávkování jadrného krmiva dle užitkovosti. Nedávat více jak 3 kg jadrného krmiva na jedno nakrmení. Jadrné krmivo dojnicím předkládat tak, aby nedošlo k destabilizaci bachorové mikroflory. Dostatek kvalitní vody, která hraje v příjmu krmiva významnou roli.

  1. Popište evidenci hospodářských zvířat

Označování hospodářských zvířat se řídí zákonem (plemenářský zákon) a vyhláškou Ministerstvo Zemědělství, kterou se stanoví podrobnosti označovaných zvířat a jejich evidence. Označování a evidence se provádí u turu (kromě skotu také např. zubr, jak, buvol atd.), koní a oslů, jejich kříženců, prasat, ovcí a koz, běžců, drůbeže, včel, plemenných a neplemenných ryb a zvěře ve farmovém chovu. Označování skotu: Používají se dvě stejné plastové ušní známky, každá část obsahuje identifikační číslo zvířete (nejvýše čtrnáctimístný kód, na jehož prvních dvou místech je označení země původu) a kód Ministerstvo Zemědělství. Všechna telata narozena od 1. 5. 2004 musí být takto označena. Označování ovcí a koz: Používají se také dvě stejné plastové ušní známky, které mohou mít minimální rozměry 25x25mm. Každá známka se dá do jednoho ucha, zhruba do jedné třetiny od kořene ušního boltce. Známky se umisťují do sedmi dnů po narození mláďat. Známky obsahují stejně jako u skotu identifikační číslo zvířete a kód Ministerstvo Zemědělství. Označování prasat: Prasata se označují tetováním nebo ušní známkou. Každé Prase musí být označeno tetováním do levého ucha nebo plastovou ušní známkou (o rozměrech nejméně 25x25mm, s výškou znaků nejméně 5mm). Pokud prase není označené do ucha může být tetované na levé straně těla (tetování musí obsahovat čtyřmístný kód, který vyjadřuje část registračního čísla hospodářství, ve kterém se prase narodilo. Výška tetování musí být nejméně 6mm.). Prasata se musí označit nejpozději před opuštěním hospodářství, ve kterém se narodila. Označování běžců: Běžci se označují plastovou známkou (s výškou 50mm a šířkou nejméně 40mm a nejmenší výškou znaků 5mm). Plastová známka se umisťuje do pravé křídelní řasy (pštros dvouprstý a nandu pampový). Nebo se také umisťuje do kůže šíje v dolní části krku, příkladem je emu hnědý. Běžci jsou označováni nejpozději do šesti týdnů po vylíhnutí, případně

Témata, do kterých materiál patří