Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Témata z chovu zvířat k ústním závěrečným zkouškám

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (46.86 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Pohlavní orgány jsou u samců tvořeny: Varlata (testis): - párové žlázy vejčitého tvaru, jsou uloženy v šourku a odděleny vazivovou přepážkou; - skládají se z několika stovek stočených kanálků, jejichž stěny jsou pokryty zárodečnými buňkami, kde vznikají pohlavní buňky spermie (na hlavičce spermie je vrstva akrozom, která rozpouští obal samičího vajíčka); - vylučují samčí pohlavní hormon testosteron, který ovlivňuje tvorbu druhotných pohlavních znaků; - z varlat jsou spermie odváděny semennými kanálky do nadvarlat. Nadvarlata:- přiléhají k varlatům a spermie v nich dozrávají a získávají schopnost samostatného pohybu, na spermii rozeznáváme hlavu, tělo a ocas (bičík). Chámovody: - trubice, které vycházejí z nadvarlat tříselným kanálkem a ústí do močové roury. Přídatné pohlavní orgány: Jejich výměšky se mísí se spermiemi a tvoří sperma, obsahující výživné látky pro spermie a neutralizují kyselé prostředí v pochvě. Dodávají spermatu charakteristický pach. Semenné váčky: - vyúsťují do močové roury společně s chámovody, sekret tvoří až 45% objemu ejakulátu. Prostata:- sekret prostaty vychází současně se spermatem, u starých samců dochází ke zvápnění tkáně prostaty. Cowperovy žlázy: - sekret neutralizuje prostředí v močové trubici a pochvě, vychází současně se spermatem. Penis: - pářící orgán samců, jeho základem je topořivé tělísko, jehož houbovitá skladba umožňuje městnání krve v jeho drobných komůrkách a tím dochází k jeho ztopoření, je ukončen žaludem a zasunuje se do kožní duplikatuly (předkožky); - po ztopoření je zasunut do pochvy, čímž umožňuje zavedení spermatu do pohlavních orgánů samice

  1. Charakterizujte reprodukci v chovu skotu

natalita krav hrubá - počet všech narozených telat na 100 krav; natalita krav čistá - počet živě narozených telat na 100 krav; věk jalovic při prvním zapuštění - je vyjádřen počtem dnů od narození do první inseminace. Je ovlivněn technikou a technologií chovu, výživou, zdravotním stavem, plemen aj. První inseminaci většinou uskutečňujeme ve věku 14- 18 měs. v závislosti na plemeni. Věk při prvním porodu - optimální hodnotou je přičtení doby 11 - 12 měsíců k věku jalovice při prvním zapuštění. Mezidobí - je počet dnů od jednoho porodu do druhého. Příklad: 1. května 2014 se kráva otelila – další porod byl 25. července 2015. Mezidobí je tedy dlouhé: od 1. 5. 2014 – do 1. 6. 2015 je to 365 dní + 30 zbývajících 30 dní v květnu+30 dní za červen+ 25 dní za červenec – celkově 365+30+30+25=450 dní. Snahou každého zootechnika je v případě skotu mít od jedné krávy za rok jedno životaschopné tele. Za dobrý ukazatel považujeme mezidobí do 400dnů. Service perioda - počet dnů od otelení (porodu) do následného zabřeznutí (gravidity). Inseminační interval - počet dnů od otelení (porodu) do prvního zapuštění (inseminace) po porodu. Cílem je inseminovat cca. 50 - 65 den po porodu. Před touto dobou je inseminace většinou neefektivní, a proto jí ani nedoporučuji. Po porodu má kráva také v tzv. "šestinedělí". Interinseminační interval - je doba mezi dvěma inseminacemi. Doba by neměla přesahovat 30 dní. (Cykly se u většiny HZ opakují po cca. 21 dnech). Pokud tedy je hodnota interinseminačního intervalu např. 40 dní, jak u konkrétní plemenice či stáda, můžeme konstatovat, že zootechnik či personál stáje má veliké reservy ve vyhledávání říjících se zvířat. Inseminační index - počet inseminací potřebných k zabřeznutí. U krav by neměl přesáhnout 2,0. U jalovic tato hodnota dosahuje většinou nižších hodnot než u krav. To je zapříčiněno nezatížením organismu jalovice mléčnou produkcí. V % zabřezávání po 1. inseminaci - je vhodným ukazatelem pro hodnocení úrovně řízení plodnosti stáda. Vypočítá se, jako: počet zabřezlých po první inseminaci/ počet 1. inseminací x 100 %. U hodnoty nižší než 50 % konstatujeme vážné problémy v reprodukci stáda.

Témata, do kterých materiál patří