Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Dobytí severního pólu

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (36.72 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Objev arktického sněžného člověka

Ing. Jan Hraběta vypráví:

V pražské restauraci Pod Vyšehradem, kam Cimrman rád chodíval, si k němu jednou přisedl majitel hostince a ptal se ho, zda by nesestavil živý obraz „Češi na severním pólu“. Cimrman souhlasil, ale rozhodl se, že prostuduje polární tematiku, když byl na cestě Grónskem, tak se dozvěděl o primitivním eskymáckém kmenu, kde měla hlavní slovo v rodině žena, tyto kmeny byly velice pohostinné.

Nejcennějším přínosem Cimrmanovy cesty do Arktidy byl jeho objev sněžného člověka. Dokonce se s ním osobně setkal, popisuje ho jako tvora samotářského, plachého, vyznačujícího se vzpřímenou chůzí po dvou. Ale uvádí rozdíly oproti sněžnému muži.

himalájští badatelé přisuzují svému sněžnému muži výšku desetiletého chlapce; Cimrman tvrdí, že sněžný člověk má výšku chlapce jedenáctiletého. Cimrmanův popis pohlavního života tohoto tvora soudobé biology doslova šokoval, všeobecně se hovořilo o sexuální bombě století. Zdrženlivější Sigmund Freud razil termín „Sexuelhandgranat“.

Podle Cimrmana je arktický sněžný člověk samosnubný, k rozmnožování tedy nikoho nepotřebuje. Je proto velice důležité, aby se anglický termín „snowman“ překládal jako sněžný člověk a ne jako sněžný muž. Dále Cimrman píše, že jeho řeči rozuměl, střídaly se dialogy.

A právě dualita této řeči, toto splynutí 1. osoby „já“ s 2. osobou „ty“, vedlo Cimrmana k pojmenování sněžného člověka výstižným slovem „játy“, které později Angličané zkomolili na „yeti“.

Cimrmanova záhadná hra přetržené dítě

Prof. Pavel Vondruška vypráví:

Objevem minulé sezóny byla právě Cimrmanova hra Přetržené dítě. Tuto hru loni pro novináře a odborné zájemce zahráli, ale ne s velkým úspěchem. Hra nebyla přijata dobře ani v tisku.

Já jsem hledal příčiny nezdaru a dospěl jsem k závěru, že vinu na tomto neúspěchu nenese Cimrman, ale – kolega Brukner odpustí – kolega Brukner.

Cimrman prý diktoval tuto hru sousedu Padevětovi, když byl u něj po návratu z Arktidy se silným zánětem horních cest dýchacích. Soused slova zapisoval mechanicky a nesoustředil se, že by tam mohli být snad chyby, že špatně rozumí.

Hra, ve které Cimrman vzpomíná na své dětství prožité v otcově krejčovské dílně, se pochopitelně nejmenuje Přetržené dítě, ale Přetržené nitě. Nikdo v ní také nikoho nepouští zadní bradou, nýbrž zadní branou.

Také z jednoho místa textu, kde je napsáno: „Potřebuji nutně vybočit“ svědčí o tom, že pan Padevět nepochopil, o co Cimrman žádá.

Svěrák děkuje za přednes a obrací se na Bruknera, zda k tomu má připomínku, ten odpovídá.

BRUKNER: Ano, já jsem to celé pozorně vyslechl a vyvodil jsem z toho ten závěr, že bude-li ještě někdy příležitost a budu-li požádán o nějakou další rekonstrukci, že se vám na to vyseru

Témata, do kterých materiál patří