Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




RUKOPISNÁ KNIHA STŘEDOVĚKU

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (69.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Kniha, stále ještě rukopisná, se stává nositelem tohoto nového vzdělání. Náboženskou tematiku začínají ve větší míře doplňovat světská témata, eposy a především filozoficko-náboženské scholastické traktáty.

Univerzity s sebou přinášejí konec monopolu klášterů na vzdělání, na psaní, výrobu i šíření knih. Rukopisy začínají pořizovat i laičtí (necírkevní) přepisovatelé - za předem sjednanou mzdu - pro své objednatele především z řad univerzitních profesorů i studentů a dalších intelektuálů. Kniha se tedy po dlouhých staletích stává zbožím a vzniká opět knižní obchod. Ten začíná hned ve svém počátku dostávat organizovanou podobu, neboť písaři se sdružují v profesní cechy. Vedle těchto skutečností měla velký vliv na rozvoj knižní kultury také změna psací látky. Drahý a nedostupný pergamen nahrazuje papír, který knihu dělá dosažitelnější a umožňuje její rychlejší a masovější šíření.

S rozvojem univerzit dochází i k rozvoji jejich knihoven. Ty vznikají především při jednotlivých kolejích, jakýchsi předchůdkyních dnešních fakult. Do vyučovacího jazyka - latiny - se překládá veškerá dostupná učenost doby, čemuž významnou měrou dopomáhají překladatelské školy, které vznikly např. v Toledu nebo Palermu. Tyto školy přijímají na rozhraní 12. a 13. století Aristotelovo učení, takže scholastika se přesouvá z klášterních a biskupských knihoven na pařížskou univerzitu a další vysoká učení.

Jednou z nejvýznamnějších středověkých univerzit je Sorbonna, která vznikla na konci 12. století z několika církevních škol, aby se záhy stala centrem vědeckého života západní a střední Evropy. Knihovna Sorbonny (což byla původně bohoslovecká kolej a název se teprve v 17. století začal užívat pro celou univerzitu byla jednou z největších a nejlepších sbírek středověkých knih s obrovským kulturním dosahem jak pro tehdejší dobu, tak i pro současnost. Z nejstaršího období se totiž zachovaly katalogy, které velice kvalitně vypovídají o skladbě i rozsahu prezenčního i absenčního fondu, jenž roku 1290 obsahoval 1017 rukopisů; v roce 1388 jich bylo 1722. Studovna měla podobu knihovny pultového typu s knihami připoutanými řetězy k lavicím v 28 řadách. Vedle knihovny Sorbonny se v Paříži nacházejí starší knihovny původních škol, např. Notre-Dame, St. Genevieve, St. Victor a dalších. V Paříži, která se stala centrem nejen vysokoškolské vzdělanosti Evropy 12-14. století, vznikly i nově zřízené knihovny právnické a lékařské fakulty.

V Anglii nade všechny vyniká ústřední knihovna v Oxfordu, založená biskupem Thomasem Cobhamem, která se stala první knihovnou Anglie, s níž se nemohly rovnat ostatní kolejní bibliotéky v Oxfordu ani v Cambridge, kde nejvýznamnější byla knihovna koleje Paterhouse. V německy mluvící oblasti byla roku 1365 založena vídeňská knihovna, která je od roku 1473 ve vlastní budově; srovnání s knihovnami pařížskými snese knihovna v Heidelbergu z roku 1386.

Témata, do kterých materiál patří