Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




RUKOPISNÁ KNIHA STŘEDOVĚKU

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (69.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Zcela zásadní vliv na rozvoj zvláště psané evropské kultury měla Francká říše, především za doby Karla Velikého. Kromě panovnických knihoven, o nichž bude řeč později, zde vznikaly i knihovny klášterní, a to hlavně díky Alkuinovi - knihovníkovi a teologovi na dvoře Karla Velikého, který se zasloužil o založení několika klášterních knihoven, např. v Saint Martin v Tours. Z dalších franckých knihoven stojí za zmínku Fleury, Corbie nebo Saint Denis.Vliv politiky Karla Velikého se projevil také na jihu dnešního Německa a území dnešního Švýcarska, zvláště v okolí Bodamského jezera, na horním Rýnu, v Hesensku, Sasku; vliv byl patrný také v biskupských městech Mohuč, Trevír a Kolín nad Rýnem. K dalším německým klášterním knihovnám patří bibliotéky v Raichenau, Fuldě, Murbachu nebo Ochsenhausenu. Z posledně jmenované získal a přivezl do Čech řadu cenných rukopisů kníže Klement Václav Lothar Metternich a začlenil je do fondů zámecké knihovny v Kynžvartu. Klášter Sankt Gallen na území dnešního Švýcarska byl založen okolo roku 614 mnichem Havlem (Gallus). Za vlády Karla Velikého byl přestavován. Z roku 820 se zachoval unikátní půdorys s rozvržením jednotlivých budov, včetně dispozice knihovny a skriptoria.

Za zakladatele knižní a knihovní kultury pyrenejském poloostrově lze považovat Isidora ze Sevilly, jehož dílo bylo po vpádu Arabů na iberský poloostrov a takřka naprostém vytlačení původní kultury převezeno do Verony a Lyonu.

Irské klášterní knihovny zásobovaly velmi rozsáhlou knižní produkcí nejen samy sebe a okolní kláštery, ale velká část knih byla určena pro misie a poutníky. Přestože ještě ani zdaleka neexistuje knižní trh, můžeme hovořit o zárodcích exportních vztahů v knižním světě. Během 9. a 10. století trpělo Irsko stálými a častými nájezdy Vikingů, při nichž většina knihoven vzala za své. Jejich zbytky můžeme dnes nalézt pouze na starém kontinentě. Anglie byla částečně pod irským kulturním vlivem, který se nejpatrněji projevil v klášteře na ostrově Jona. Významným centrem nejen antické vzdělanosti byla knihovna v Canterbury. Knihovna v Yorku se honosila přívlastkem “omnium liberalium artium armarium”, tedy knihovna všech svobodných věd.

Mezi nejvýznamnější skriptoria na našem území se řadí dílna vybudovaná olomouckým biskupem Jindřichem Zdíkem u katedrálního kostela ve 12. století. Ve 13. století je nejvíce míst svázáno s Prahou: pražská kapitula pod vedením děkana Víta, klášter na Strahově, v Břevnově, svatojiřský klášter na Pražském hradě. Tam počátkem 14. století působí abatyše Kunhuta, inspirátorka jednoho z vynikajících děl středověku - Pasionálu abatyše Kunhuty. Sbírka životopisů světců a mučedníků je příkladem harmonie kaligrafického stylu a iluminace. Rovněž z Anežského kláštera pochází celá řada významných rukopisů.

Témata, do kterých materiál patří