Ekologické zemědělství
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Mezi aktuální sféry zájmu patří tématika řešená v rámci mezinárodních výzkumných projektů, např. nové formy vzdělávání v ekologickém zemědělství a možnost jejich aplikace v podmínkách ČR, hledání nových možností pro zachování biodiverzity v CHKO aj.
Aktivity FOA umožňují spolupráci výzkumných institucí i soukromých firem v dané oblasti, zaměřují se na vytváření flexibilních týmů odborníků s úzkou vazbou na akademické prostředí. FOA je taktéž členem mezinárodní organizace IFOAM.
Právě se realizujícím projektem FOA je projekt RUDOLF. Jde o projekt EU probíhající v rámci programu Leonardo da Vinci, jehož je FOA partnerem. Dvouletý projekt Rudolf ( 2002 – 2006 ve druhé fázi) sdružuje 17 partnerů z 9 zemí EU. Hlavním cílem je vytvořit a rozšířit model pro odborné školení, který bude vhodný pro oblast ekologického zemědělství. Projekt vychází zejména z potřeby vytvořit více specializovaný systém trvalého vzdělávání, který by odrážel holistické pojetí ekologického zemědělství, reagoval na poptávku trhu a současně využíval inovativních technologií, zejména interaktivní komunikaci pomocí internetové platformy, distančního vzdělávání a multimédií. Cílovou skupinu tvoří především poradci, konzultanti a učitelé. Projekt Rudolf je rozdělen do pěti fází.
EPOS, Spolek poradců v ekologickém zemědělství
Spolek je dle svého účelového zaměření vyjádřeném ve stanovách EPOS celostátní nevládní nezisková organizace sdružující fyzické osoby ( poradce, inspektory a ostatní odborníky) za účelem zabezpečení a udržení odborného standartu pro poradenskou a koordinační činnost při realizaci programů a opatření v rámci ekologického zemědělství, tvorby a využití krajiny zemědělcem50. Sídlí v Náměšti nad Oslavou. Ke konci roku 2004 EPOS čítal celkem 41 poradců a kontrolorů51.
EPOS je zřízen jako občanské sdružení podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů. Vnitřní strukturu orgánů tvoří jednak valná hromada jako nejvyšší orgán, jednak kolektivní statutární orgán rada, a revizní komise představuje vnitřní kontrolní orgán, kontrolu hospodaření Spolku.
Mezi základní směry zaměření činnosti EPOS patří řešení odborného poradenství v problematice EZ v ČR, pomáhá taktéž řešit problematiku vzdělávání odborníků v EZ (zemědělců, poradců). Pro dosažení tohoto cíle vytváří podmínky pro zvyšování odbornosti členů Spolku. Významná je též aktivní spolupráce s kompetentními institucemi při řešení koncepcí EZ, spolupracuje také s organizacemi sdružujícími zemědělce, s vysokými školami, s výzkumnými ústavy, se státní správou, s nevládními organizacemi, a s dalšími organizacemi.
EPOS se také věnuje a do jeho další činnosti je zahrnuto: