Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Ekologické zemědělství

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (857.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Přechod na ekologický chov hospodářských zvířat úzce souvisí a navazuje na rostlinnou produkci. V současné době je víc jak 80% půdy v EZ ČR obhospodařováno jako trvalé travní porosty. Při volbě plemen a plemenných rázů je nutné brát v úvahu schopnost zvířat přizpůsobit se podmínkách prostředí, jejich životaschopnost a odolnost vůči chorobám. Přednost se dává plemenům z domácích chovů. Pro splnění cílů a záměrů EZ je nutné u jednotlivých druhů zabezpečit uzavřený obrat stáda, tzn. přírůstky a úbytky během sledovaného období. Základem výživy zvířat na ekofarmě je pastva. Příloha I Část B Nařízení uvádí, že hospodářská zvířata musí dostávat krmiva pocházející z ekologického hospodaření. Seznam povolených krmiv a doplňkových látek lze nalézt v Příloze II Část C a D Nařízení. Projekt musí dále řešit problematiku ustájení zvířat, které je podřízeno přirozeným potřebám hospodářských zvířat a musí splňovat fyziologické a etologické požadavky jednotlivých druhů a kategorií zvířat. Jsou vyloučeny zvláště klecové chovy, trvale vazné a bezstelivové ustájení. Podrobnější požadavky na minimální plochy pro ustájení, výběh, osvětlení, atd. a chov jednotlivých druhů a kategorií zvířat vůbec jsou uvedeny v Příloze I Část B Nařízení.

Poslední podstatnou náležitostí projektu konverze by mělo být ekonomické hodnocení přechodu na EZ, neboť konverze s sebou v prvních letech přináší změnu ekonomické situace podniku. V době konverze dochází ke snížení produkce, neboť ta ve svém výsledku znamená zvýšené náklady ( příprava projektu přechodu, úprava podniku). Z ekonomického hodnocení konverze musí být zřejmé, že ekofarma bude po přechodu schopná zdravé ekonomické existence. Hodnocení vychází z účetních materiálů, které jsou na farmě k dispozici včetně závěrečného přiznání k dani z příjmů. Většina farem musí vést účetnictví. Avšak malým podnikům, tzn. podnikům s obratem do 15 mil. Kč, je umožněno vést zjednodušenou daňovou evidenci. V případě vedení účetnictví je přehled o celkovém hospodaření podniku přesnější a věrohodnější, neboť zobrazuje skutečný stav nákladů a výnosů ve sledovaném období ( důsledky transakcí jsou uznány v době, kdy nastaly). Daňová evidence však lépe ukazuje skutečnou finanční situaci. Vzájemné hodnocení podniků, z nichž jeden vede účetnictví a druhý daňovou evidenci je proto obtížné.

  1. Ekonomické důsledky při přechodu podniku na ekologické hospodaření

Jak už bylo naznačeno výše v souvislosti s přípravou projektu přechodu, konverze konvenčního podniku na ekologický je složitý proces. Jde o inovaci celého sytému a produkčních metod. Podnik se zásadně začíná orientovat na jiné trhy a výstupy produkce dostávají nový charakter. V průběhu přechodu dochází ke značnému snížení výnosů, které ani po zvládnutí konverze svým zvyšováním nenabývají původních hodnot. Způsobuje to mj. i započetí biologických procesů s cílem vytvořit nový ekologický systém. Ztráta příjmů není navíc kompenzována navýšením ceny za ekologické produkty, neboť pro ně není odpovídající trh, a proto ani odpovídající cena. Ke změnám v podniku v negativním slova smyslu dochází i v důsledku odpisů z předchozího podnikání, které již dále svým způsobem nepokračuje ( např. klece na chov nosnic). Růst nákladů znamenají i náklady spojené se získáváním nových informací ( např. odborné semináře) a na ztrátě příjmů se podílí i experimentování s novými plodinami, častější chyby v produkci a tím snížení výnosů, které by jinak nebylo nutné.

Témata, do kterých materiál patří