Ekologické zemědělství
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Účelem OP Zemědělství je zajištění trvale udržitelného rozvoje venkova a zpřístupnění alternativních zdrojů příjmů pro venkov. OP Zemědělství se tedy snaží přispět ke zvýšení HDP, zaměstnanosti, k zachování životního prostředí a trvale udržitelného rozvoje. Ke konkrétním strategickým cílům náleží zavedení lepších technologií, produkce komodit s přidanou hodnotou, uplatňování progresivního marketingu, podpora lepší věkové a vzdělanostní struktury obyvatel a snadnější přístup k informacím apod.
Stěžejními prioritami v tomto programu, jež jsou rozvinuty v sedmi opatřeních a které nabízí způsob řešení vyjmenovaných cílů, jsou tři oblasti:
podpora zemědělství, zpracování zemědělských produktů,
rozvoj venkova, rybářství a odborné vzdělávání a lesní hospodářství,
technická pomoc.
V rámci priority I. se jedná hlavně o zajištění větší konkurenceschopnosti zemědělství a adaptaci na evropský trh, zvýšení produktivity práce, přidané hodnoty a kvality zemědělských produktů, prohloubení diverzifikace zemědělské činnosti, apod. Finanční prostředky mohou být použity např. na rekonstrukci, modernizaci a výstavbu nových zemědělských staveb tak, aby odpovídaly požadavkům welfare zvířat stanovenými standarty EU.
Podstatnou část druhé priority tvoří pozemkové úpravy k vyřešení a uspořádání vlastnických vztahů k pozemkům. Součástí této priority je i realizace podopatření typu LEADER+, které umožní jak přípravu pilotních místních akčních skupin, přípravu a realizaci jejich integrované strategie rozvoje, tak i proškolení dalších zájemců o působení v tomto projektu.
Třetí priorita je zaměřena na podporu efektivního řízení, propagaci a na podporu efektivního hodnocení OP Zemědělství.
Program OP Zemědělství je ze 44% financován z prostředků EU ( orientační sekce EAGGF), zbytek plyne z národních zdrojů, přičemž soukromé tvoří většinu ( 36%). Výše podpory na jednotlivé projekty se např. v rámci první priority ( investice do zemědělského majetku a zlepšení zpracování zemědělských výrobků) pohybuje kolem 60 a 50%. Platební orgánem je Národní fond Ministerstva financí.
Horizontální plán rozvoje venkova ( HRDP)
K největšímu nárůstu ekologicky obhospodařované plochy došlo po obnovení státní podpory ekologického zemědělství v roce 1998. Od roku 2004 jsou podmínky státní podpory pro ekologické zemědělství upraveny v programovém dokumentu Horizontální plán rozvoje venkova na období 2004–200661, který doplňuje výše zmíněný programový dokument. HRDP byl připraven v souladu s nařízením Rady č. 1257/99 o podpoře rozvoje venkova a umožňuje tak čerpat finanční prostředky na podporu rozvoje venkova z garanční sekce fondu EAGGF (Evropský zemědělský garanční a orientační fond). Výše kofinancování z fondu EAGGF je možná až do výše 80 % kalkulovaných plateb.