Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Ekologické zemědělství

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (857.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Jesenický bioregion zabírá geomorfologické celky Hrubý Jeseník, Králický Sněžník, Rychlebské Hory a část Zlatohorské vrchoviny. Horská obec Branná, kde má farma své sídlo a převážnou část budov pro ustájení zvířat, leží právě na rozhraní pohoří Rychlebských Hor a Hrubého Jeseníku. Přirozená lesní vegetace v tomto bioregionu byla zčásti nahrazena nepůvodními kulturami, zčásti změněna na louky, pastviny a ornou půdu. Zastoupeny jsou zde vegetační stupně od 4. bukového do 8. subalpínského. Lesy tu dnes tvoří rozsáhlé smrkové monokultury. Reliéf má charakter členité hornatiny s výškovou členitostí 450 – 600 m. Katastrální území obce Branná tvoří oblast s nejnižší nadmořskou výškou 650 m.n.m. Nejvyšší bodem je vrchol Šeráku ( 1 131 m.n.m.). Farma se však rozprostírá jen do nadmořské výšky 850 m.n.m. Roční průměrná teplota zde činí 4 ºC a roční průměrné množství srážek je 1 150 mm. Bonita půdy začíná číslem 8 a 9 a jde o území s krátkou vegetační dobou.

Celá oblast mikroregionu Jeseníky byla již od minulosti značně zemědělsky využívána. Již v 19. století vlivem rozvoji průmyslu, dopravy a spojů a s tím související potřeby rostlinných výrobků, bylo toto území intenzivně obhospodařováno a dostatkem kvalitních rostlinných produktů se zvýšily i počty a užitkovost hospodářských zvířat. Intenzifikační procesy se zvýšily po druhé světové válce, kdy došlo ke zvětšení ploch orné půdy ( až na 70% zemědělské půdy). V roce 2000 se již podíl orné půdy na zemědělské půdě v regionu pohyboval kolem 50%, z čehož vyplývá značný nárůst trvalých travních porostů určených k chovu skotu. Přesto je však průměrné zatížení dobytčími jednotkami v tomto území nízké – kolem 0, 3 – 0, 2 VDJ/ha zemědělské půdy.

Z hlediska vývoje ekologického hospodaření v dané oblasti, která dnes svým rozsahem ekologického zemědělství patří k nejvýznamnějším v ČR, je třeba zdůraznit, že již na přelomu 80. a 90. let minulého století zde vzniklo hnutí alternativního zemědělství. V počátcích EZ ( 1989 – 1993) se jednalo zejména o smíšené ekofarmy s rostlinnou i živočišnou produkcí s pěstováním ovoce, zeleniny, vlastním prodejem a snahami o drobné zpracování. Větší rozvoj však v následujícím desetiletí zaznamenaly podniky s extenzivnějšími formami hospodaření, které nepotřebovaly v průběhu konverze uskutečnit rozsáhlé změny. V současné době převážnou část podniků představují velké farmy s průměrnou výměrou kolem 500 ha, situované v hornatější části mikroregionu a hospodařící na trvalých travních porostech s chovem hovězího dobytka bez tržní produkce mléka. Většina těchto podniků je sdružena ve svazu PRO – BIO ( platí to i pro Farmu Branná), v němž tvoří samostatnou regionální skupinu PRO – BIO – regionální centrum Jeseníky.

Témata, do kterých materiál patří