Letadla - Referát
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Americké letouny:
Americké firmy Douglas, Boeing, Chase a další vyvíjeli také nové prototypy letadel např.: letoun Douglas C - 54 ( vzlétl poprvé v roce 1942, za nim následovala voj. verze ). Firma Boeing vyrobila v roce1962 letoun pro nadměrné náklady, typ Aero spacelines Gupy s užitečnou zátěží 24994 kg a rychlostí 405 km/h. V poválečnám období vyvinula firma Boeing řadu nákladních letadel. Mezi ně patří stroje jako Boeing C - 97 Stratofreighter, Boeing C - 135 s proudovými motory. Mezi zvláštní druhy nákladních letadel patří armándí letadla pro přepravu vozidel, těžké techniky, a zásob. Tato letadla jsou skonstruována na velkou zátěž a dlouhý dolet. Patří mezi ně MC Donell Douglas KC - Extender ( využívá se k mezikontinentální přepravě, pro přepravu jaderných hlavic a technického zařízení ), dalším je MC Donell Douglas C17 ( je to taktické transportní letadlo pro přepravu zásob. Má malou vzletovou a přistávací dráhu a to mu umožňuje přistání a vzlétnutí na menším prostoru než potřebují ostatní letadla ). Společnosti Boeing a Bell vytvořili na zakázku pro americkou armádu letoun V-22 Osprey s technologií překlopných rotorů . To mu umožňuje kolmý vzlet a kolmé přistání. Je to taktické nákladní letadlo. Se svými schopnostmi je úspornější než jiná letadla. bude využit nejvíce v armádě, ale může být využit i jako civilní letoun pro přepravu zásilek mezi centry měst. Mezi nákladní vojenská i civilní letadla dnešní doby patří produkty evropských, ruských a jiných asijských společností. Tyto společnosti vyrábí stroje typu Antonov As-22 Antěj Cock, které bylo vpočátku jeho výroby největším letadlem světa. Některá letadla jako je Iljušin Il-76 jsou využívána v dnešní době. Do vojenských transportních letadel patří speciální letadla pro doplňování paliva za letu. Umožňují doplnit palivo ostatním letadlům aniž by se museli vracet na letiště. K těmto letadlům patří Boeing KC - 135 TL, Douglas KA - 3, British aerospace Victor, Grumman KA- 6D, aj.
Osobní Letectví
Letecká doprava se mohutně rozvinula po době velkých za oceánských parníku proto také mnohé firmy provozující zaoceánské plavbu buď zkrachovaly nebo razantně snížily svojí
lodní flotilu. První nejvíce frekventovanou trasou byla z Evropy do Ameriky zde se převážně používal Douglas DC-3 „ Dagles „ . Ovšem cestujících přibývalo a to ne jen mezi Evropu a Amerikou ale i lety po Evropě a Americe a proto byli vyvinuti velkokapacitní letadla. Od firem jako Boeing a Airbus. Ale nejvíce se prorazily Boeingi. Jako příklad lze předložit Boeing 747 největší dopravní letadlo na světě které pojme až 500 cestujících. Pro jeho velikost a počet proudových motorů a výkon motorů se mu také říká „ Jumbo Jet“ . Ovšem úplním vrcholem je Concorde jeho cestovní rychlost je 2150km/hod. Bylo jích vyrobeno jen 20kusů ale časem se jích hodně stáhlo ať už kvůli havárii tak kvůli provozní ceně která se odrážela na ceně letenek. Ale asi to dopadne tak že zůstane pouze jeden Concord a to ve vlastnictví British Airways který pravidelně odlétá z Londýnského Heathrow letiště pravidelně každí den v 11:30 do New Yorku. Hlavní a nedílnou součástí veškerého leteckého ruchu jsou letiště a tak spíše část osobní letadla dále věnujeme letištím. Letiště patří mezi jedny z nejrušnějších center na světě. Jak se letadle stala hlavním prostředkem cestování na velké vzdálenosti , stala se letiště životně důležitým zařízením pro přesun lidí a nákladů po celé zeměkouli. Pro příklad jak je letiště životně důležité ne jen pro lidi ale i pro lepší chod měst která mají na svých okrajích letiště je i Brno.